Kuvasin digikameralla joitakin videopätkiä niin, että kamera oli pystysuorassa. Nyt, kun videota sitten katseli tietokoneen ruudulta, niin kuva oli tietenkin kallistuneena 90 astetta. Onko olemassa sellaista ohjelmaa, jolla videokuvan saisi käännettyä 90 astetta myötäpäivään?
Videokuva pystyasennosta vaakaan?
Editoija
3375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videotyokalut/virtualdubmod.cfm
Eka asenna toi.
Sitten file valikosta open vai oliko se nyt load file. Ohjelma lataa sitten leffan editoriin.
Editointi "kursori" on leffan alussa ja paina Home-näppäintä. Sitten kelaa palkilla kursori leffan loppuun asti ja paina End-näppäintä. Näin olet määritellyt, että käsitellään koko leffa.
Sitten jostain ylävalikosta (Video?) valitse Filters ja sieltä Add...
Lisää Rotate filter ja paina ok. Sitten se kysyy, että mihin suuntaan käännetään ja valkkaa 90 astetta oikeaan (tai miten nyt olet kameraa pidellyt.) Sen jälkeen File-valikosta vaan save file ja ohjelma muokkaa sen.
Video-valikossa pitää olla Full Processing mode-päällä. Compression-valinnasta voit valita pakkauksen kuvalle, jos haluat leffasta vaikka xvid-avin.
Miten 14 Mt:n videopätkästä tulee tuon käsittelyn jälkeen 840 Mt:n kokoinen jössikkä?
Millä tämän tiedostokoon kasvun saa aisoihin?
Eli vakiona virtualdubmod tekee uudesta leffasta pakkaamattoman RGB-leffan eli siitä se johtuu. Alkuperäinen on varmaankin jollain tavalla pakattu .avi. Samoin uudessa leffassa oleva ääni menee pakkaamattomana.
Laatu kärsii aina myös, koska ensin sun leffan pakkaus puretaan, se koodataan uudestaan 90 astetta ja sitten pakataan taas.
Xvid taitaa olla parhainpia pakkausmuotoja tällä hetkell eli asenna itsellesi xvid-codec
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videocodecit/xvid_koepi_unstable.cfm
Sen jälkeen voit virtualdubmodin Video/Compression-valikosta valita, että 90-astetta käännetty leffa on koodattu xvidillä. Tippuu koko aika rankasti