3 yönä ollut ilta kahdeksasta suunnilleen kahteen tai kolmeen aamuyöllä suppareita. Väli ollut 45 min - 25 min vähän epäsäännöllisesti heittelehtien ja supistusten kestot 1 min-5min välillä. Osa suppareista ollut aika kivuliaitakin.
Odotan niin kovasti että alkaisi jo tapahtua...
Osaisiko joku sanoa kokemuksesta kauankohan tässä vielä saattaa mennä? Viittaisiko noi kuitenkin siihen, että synnytys alkaisi tosi pian eikä tarttisi odotella melkein kahta viikkoa että käynnistäävät?
Minkäänlaista limatulppaakaan ei ole näkynyt.
Odotan niin kovasti että alkaisi jo tapahtua...
Osaisiko joku sanoa kokemuksesta kauankohan tässä vielä saattaa mennä? Viittaisiko noi kuitenkin siihen, että synnytys alkaisi tosi pian eikä tarttisi odotella melkein kahta viikkoa että käynnistäävät?
Minkäänlaista limatulppaakaan ei ole näkynyt.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun itse odotin toista lasta, alkoi supistukset aina n. klo23 ja loppui aamuyöstä. Oli epäsäännöllisiä ja pikkuhiljaa muuttui kivuliaammiksi. Päivisin ei sitten tapahtunut yhtään mitään.
Soittelin neuvolaan ja sairaalaan, mutta aina sanottiin että ei ne ole niitä oikeita suppareita, ja pitää tulla säännöllisesti viiden minuutin välein..
Ja viikot oli siinä 40 vaiheilla.
Kun sitten kuudes yö oli menossa samalla kaavalla, mies kyllästyi ja pakotti lähtemään edes näyttäytymään.
No synnärille sitten menin vastentahtoisesti, ja kätilö tutkimaan että onko mitään tapahtunut. Ja olihan sitä: Kohdun suu 7cm auki, ja siitä neljä tuntia eteenpäin, vauva kainalossa :)
Että eiköhän kohta rupea tapahtumaan...
viimeiset neljä tuntia? Muuttuiko supistukset kovemmiksi ja säännöllisiksi? Saitko jotain supistuslääkkeitä tms, vai ihan itselläänkö homma eteni?
kätilö antoi jonkun piikin, minkä piti nopeuttaa avautumista. Supistukset tuli hieman kipeämmiksi, ja tiheämmin, mutta pelkkä ilokaasu riitti koko ajaksi.
Kun kohdunsuu ei auennut 8cm enempää, puhkastiin kalvot, ja siitä puolen tunnin päästä oli homma hoidettu :)
...sä sitten huomaat kun on aika lähtee.Meijän esikoinen synty 5 viikkoa sitten rv40 1,illalla oli ihan mahtava olo,en ois uskonu et seuraavana iltana samaan aikaan on muksu kainalossa.Onnea vaan!