hei

Kuulostaa tyhmältä kysymykseltä, mutta voinko olla semmoisessa asennossa, missä sikiön on huono olla. Esimerkiksi voiko kyykkyasento tai tietty istuma-asento olla sellainen??
6742
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sitä samaa olen minä miettinyt,minulla on tapana istua sillätavalla että jalat on myös penkilä,tuossa mahan edessä.siis kotona ei yleisillä paikoilla.
En yksin kertaisesti osaa istua mitenkään muuten vaikka olen kovasti yrittänyt.

Äänestä
  • olotilan kertovan myös vauvan hyvästä olosta. Siis tarkotan, että esim. selällään makuulla jos alkaa vauva painaa suuria verisuonia ja verenvirtaus heikkenee, tulee äidille pahoinvointia ja huimausta, joka automaattisesti pakottaa vaihtamaan asentoa. Ja mulla ainakin (rv37) Masuasukki kyllä ilmottelee liikkeillään ja touhuillaan jos on ahdasta. Ja ittelleni vaan tulee tarve vaihtaa asentoa. Eikös sitä myös sanota, että äidin hyvä olo on vauvankin hyvä olo?
    Hyvää odotusta kaikille!

    Äänestä

Veikkaan, että sulle itelle tulee niin huono olo ensin, että täytyy vaihtaa asentoa. Nää on niitä luonnon järjestämiä juttuja.

Äänestä

Tietysti, jos itse olet tajuttomana, tai esimerkiksi auton alle jääneenä, niin on kai se mahdollista, mutta et kyllä varmasti voi olla tietämättäsi sellaisessa asennossa, että siitä on haittaa sikiölle.

Äänestä

Eli ei anna minun nukkua selällään, ei mahallaan, kun alkaa niin repiin mahasta että on pakko vaihtaa asentoa. Saunassa kyllä antais olla kovissakin löylyissäkin vastan kanssa vaikka kuinka pitkään, mutta tulepa ulos saunasta niin jo alkaa melkoinen potkuttelu...

Äänestä

eli alkaa niin järjettömät supistukset ja mahakipu. Istumaasennoista etukeno on pannassa eli se pikkuinen kyllä ilmoittaa heti potkuillaan koska tarvitsee lisää tilaa. Olen tosin todella lyhyt joten kaikki tila tulee tarpeeseen. Niin ja rv 30 4.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv36 kirjoitti:

Kuulostaa tyhmältä kysymykseltä, mutta voinko olla semmoisessa asennossa, missä sikiön on huono olla. Esimerkiksi voiko kyykkyasento tai tietty istuma-asento olla sellainen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu