sinirihman kudusta

xxx

Sinirihmakalakoiras on pidemmän aikaa rakennellut kuplapesää akvaarion rauhallisimpaan nurkkaan. Eilen herra näyttäytyi aivan mustana, tänään värit jo vaaleammat. Jahtailee ja "tökkii" naarasta rihmoilla vähän väliä, heti palaten kuitenkin puhaltelun pariin.

Kysymys kuuluu, mistä tiedän, milloin kutu on tapahtunut? Erottaako mätimunia sieltä kuplien keskeltä? Miten muuten toimia? Kyseessä seura-akvaario, poikaset varmaankin menevät parempiin suihin? Onko mahdollista siirtää koko vaahtokasaa pois akvaariosta, tarviiko koiras siirtää myös? Poikasakvaariota en omista, ajaako suuri faunaboksi saman asian? Mitä sinne laitteita sinne tarvisi? Lämmitintä tuskin, vesi pysyy lämpimänä ilmankin.. Tarviiko suodatinta, jos laittaa porettimen ja vaihtaa vettä? Entäs kelpaisiko synnyttäville hammaskarpeille tarkoitettu ritilä-laatikko, joka siis tulee kellumaan akvaarioon sisälle?

Puuh. Kiitän jo etukäteen mahdollisista vastauksista ja muista vinkeistä :)

2

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu
      • xxx

        Ymmärtääkseni pyysin Vinkkejä, en Linkkejä.. ;P Kyllä on tullut googlattua, mutta en löytänyt vastauksia kysymyksiini. Lisäksi kiinnostaisi:

        - kuinka usein kutua on odotettavissa?

        - häviääkö pesä poikasten kuoriuduttua?

        Kalat ovat jatkaneet touhujaan, naaraskin on käyny kiehnäämässä koiraan luona pesän alla. Aika komean ja korkean kuplapesän on herra rakentanut. Poikasia en ole nähnyt, tulenkohan näkemäänkään..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2394
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      246
      2118
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1812
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1461
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1386
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1327
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      185
      1204
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1130
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1005
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      941
    Aihe