Apua!

Niki

Mitä tehdä nurmikolle, kun se on aivan rutikuiva? Nurmi vihertää lähes ainoastaan varjo paikoissa. Se on viettävällä alustalla (koko piha on). Kun kaivaa maata se on pelkkää pölyä, ja kastellessa vesi valuu pintaa pitkin alas.. Perennoja pitää kastella usein, koska eivät pärjää muuten(kukkamultaa olen ensiavuksi pistänyt juurelle, ettei vesi valuisi heti pois).. Savea ajattelin lisätä perennapenkkeihin, mutta mitä teen (laajan)nurmen kanssa??

Pitäisikö istuttaa jotain kuivuutta ja tallausta kestävää maanpeitekasvia sinne tänne nurmelle ja antaa sen levitä omaa tahtiaan? Mikä kasvi olisi hyvä?

1

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puutarhuri16

      No kannattaa, ehkä perustaa joko kokonaan uusi nurmi paksummalle multakerrokselle, tai lisätä nurmikon päälle edes vähän multaa. Ja sillä mullalla kannattaisi tasoitella niitä korkeuseroja, että ei niin kuivuisi. Ja kastelulla tietysti saat sen pidettyä vihreänä. Kasveiksi voisit laittaa esim. maahumalaa, joka leviää runsaasti ja jossa on pienet siniset kukat tai sitten ihan apilaa. Tosin kasveistakin voi olla pitemmän päälle haittaa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      180
      2705
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2304
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1085
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      154
      1012
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      392
      901
    6. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      64
      900
    7. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      898
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      102
      777
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      734
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      35
      694
    Aihe