Vaa'at hoi, vinkkejänne kaipaa

Käännyn merkkinne edustajien puoleen, koska kaipaan asaintuntija-apua teiltä ystävät hyvät. Tilanne lyhyesti tämä: tapaan useamman kerran viikossa yhteisen työprojektin kautta Vaaka-miestä, joka on kovin mielenkiintoinen ja puoleensavetävä. Työskentelemme loistavasti yhdessä ja hän on alkanut viehättää minua muutenkin kuin aikaansaavana ja idearikkaana työkaverina. Keskustelemme paljon ja soittelemme myös työn ulkopuolella. Olemme monissa asioissa aivan samalla taajuudella ja uskoisin hänen pitävän myös minusta. Mutta millä tasolla, en tiedä. Hän ei kerro yksityiselämästään juuri mitään; tiedän hänen olevan poikamies, mutta tapaileeko ketään, on täysi arvoitus. Miten siis etenen, jotta toimisin oikein, tarkoitan tällä, ettei hän juokse karkuun! Olen kovin iloinen jo tästä ystävyydestä, joka välillämme on, rohkenenko ilmaista kiinnostustani naisena, vai odotanko aloitetta hänen puoleltaan.. kaikista asiallisista vastauksista kiitollinen,kovin ihastunut..
102396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei kannata jäädä pelkästään odottelemaan vaa'an aloitetta...siinä voi mennä pidemmän aikaa kun hän on laskenut kaikki mahdolliset yhtälöt päässään ja pääsee lopputulokseen. Vaikka nainen olisi jo sulaa vahaa vaa'an käsittelyssä, saattaa jotkut vaa'at edelleen laskeskella päässään vaihtoehtoja joiden kanssa saatat tulla hulluksi.
Helpota vaa'an pähkäilyä alkajaisiksi vaikkapa vihjaamalla leffasta tms. (kunhan muistat sanoa, että haluat itse nähdä juuri sen ja sen leffan, ettei vaa'an tarvitse käydä läpi koko elokuvateatterin ohjelmatarjontaa etsiessään sopivaa elokuvaa). Kyllä se siitä alkaa avautumaan kun olet riittävästi läsnä ja osoitat olevasi luottamuksen arvoinen. ;) Onnea vaan.

Äänestä
  • kylläpä osuit oikeaan vaaka on just tollanen ei osaa päättää,pitää olla miettimis aikaa, ettäjotta kenetköhän mä valitsisin. ja komea päättäväinen,rehellinen,kiltti ja puhut kauniisti, jos nämä olet, niin kyllä kantsii pieni ootus.. ja aloitus pitää vaaka miehellä olla, silloin olet hänen. totta on sekin, että odottaa ei kantsi kauan ,sillä vaaka kyllästyy herkästi ja on jo etsimässä uutta kohdetta... vaakaan puree sisäinen kauneus.

    Äänestä

itse vaakanaisena kaikista maailman miehistä viimeiseksi haluan vaakamiehen. Vaakamiehet ovat lössöjä, joskin usein kauniita, tyylikkäitä ja miellyttäviä. Itselleni jollain tavalla liian naismaisia ja pehmoisia, en myöskään usko että pysyvät kaksosen perässä. Hyvä ystävä voi olla ja nimenomaan olla samalla aaltopituudella. Jos kuitenkin haluat kokeilla, niin yhdyn edellisen neuvoon, älä jää odottamaan vaa'an aloitetta, ei se osaa tehdä sitä... Tee se itse, mutta älä luule että vaaka on heti myyty, vaikka olisi kivaa ja mukavaa. toisaalta vaaka voi olla ihan myyty, vaikka ei osaa näyttää sitä ja vaikuttaa jahkailevalta.

Äänestä
  • vaikeita olemme :-)

    Äänestä

  • on vaakamiehet myös määrätietoisia, heissä on se toinenkin puoli.

    Äänestä

Vaakamies on mies siinä missä muutkin miehet. Ehkä varovainen,mutta kuitenkin ajatteleva,romanttinenkin,toisia ajatteleva,taiteellinen,herkkä. Hän pelkää pettymystä,joten hän ei uskalla tehdä aloitetta.Toisaalta vaaka-mies,niinkuin suurinosa miehistä,ei pidä kovin "hyökkäävästä"naisesta.Hän haluaa itse valloittaa,vaikka onkin jahkea. Hän haluaa varmistua,että myös toinen osapuoli on tosissaan.Älä kuitenkaan ahdistele häntä,mutta anna vinkkejä somia mutusteltavaksi,niin kyllä se siittä. Minä vaaka-miehenä olen hulluna kaikkeen erikoiseen ja villiin. tykkään kyhnyttää ja ah,niin paljon lemmiskellä ja romantisoida sekä keskustella.Että semmosta.

Äänestä
  • olen tutustunut muutamia kuukausia sitten vaaka-mieheen, TOSIN hän on myös skorpioni sillä on syntynyt 23.pv.
    Kysyisinkin sinulta, samaa sukupuolta kun olet, miksi hän ei kiinnostuksestaan huolimatta oikein pue tunteitaan sanoiksi? Eikä tee aloitteita. On inhottavaa olla itse koko ajan aloitteentekijä.Jahkaako hän nyt sitten mikä minä olen ja kannattaako hänen tähän alkaa? Muuten, olen myös itse vaaka!
    Onko kahdella vaa´alla ylipäätänsä tulevaisuutta
    keskenään vai onko siinä liikaa puntarointia niin ettei muisteta elää...? KOKEMUKSIA KELLÄÄN???? Alan olla jo kärsimätön...

    Äänestä

Sanoisin, että ei kun kimppuun vain! Mieti mitä haluat ja kerro se sitten muodossa: "minä haluaisin lähteä kanssasi.. elokuviin, kahville..jne. huomena klo 19.00 lähdetkö kanssani?" Älä kysy "haluatko lähteä kanssani elokuviin" hän ei osaa sitä päättää. Kerro mitä Sinä haluat tehdä, sillä vaaka haluaa miellyttää ja tekee kaiken mahdollisen toisen vuoksi. Toki riskinä on että hän lähtee mukaan vaikkei "välittäisikään" sinusta. Mutta sen kyllä huomaat aikas pian.
Kuitenkin älä yritä "kahlita" häntä, sillä vaa'alle on vapaus ( siis oma tila) yhtä tärkeää kuin kaksosellekin, joten hauskaa ja flirttiä riittää niin toisillenne kuin muillekin. Onnea teille!

Äänestä

Pyydä hänet kynttiläillalliselle, kerro rehellisesti omista tunteistasi... Ota kädestä kiinni, katso häntä silmiin, mene viereen istumaan, halaa, anna suukko poskelle, jos uskallat, myöhemmin suutele, helli häntä...

Vaakaihminen vastaa tunteisiisi, jos on myös rakastunut...

Äänestä
  • ..minullekin tehtiin! Maailmani onkin ollut siitä saakka sekaisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaksosnainen kirjoitti:

Käännyn merkkinne edustajien puoleen, koska kaipaan asaintuntija-apua teiltä ystävät hyvät. Tilanne lyhyesti tämä: tapaan useamman kerran viikossa yhteisen työprojektin kautta Vaaka-miestä, joka on kovin mielenkiintoinen ja puoleensavetävä. Työskentelemme loistavasti yhdessä ja hän on alkanut viehättää minua muutenkin kuin aikaansaavana ja idearikkaana työkaverina. Keskustelemme paljon ja soittelemme myös työn ulkopuolella. Olemme monissa asioissa aivan samalla taajuudella ja uskoisin hänen pitävän myös minusta. Mutta millä tasolla, en tiedä. Hän ei kerro yksityiselämästään juuri mitään; tiedän hänen olevan poikamies, mutta tapaileeko ketään, on täysi arvoitus. Miten siis etenen, jotta toimisin oikein, tarkoitan tällä, ettei hän juokse karkuun! Olen kovin iloinen jo tästä ystävyydestä, joka välillämme on, rohkenenko ilmaista kiinnostustani naisena, vai odotanko aloitetta hänen puoleltaan.. kaikista asiallisista vastauksista kiitollinen,kovin ihastunut..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu