Mikä on mielestäsi"paras"energiantuotatomuoto?
Perustele miksi(paperin)kierrätys kannattaa?
Perustele miksi(paperin)kierrätys kannattaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uusiutuvat energiat on parhaita, koska ne ei lopu ja ne ovat turvallisia ja puhtaita.
Kierrätys säästää raaka-aineita ja pienentää jätemäärää.
Uusiutumattomien luonnonvarojen säästeliäs käyttö on edellytys sovinnolle luonnon kanssa.
Kumma kun kukaan ei aloita energiakeskusteluja puhumalla energian säästämisestä! Siihenhän tässä kuitenkin joudutaan, mikäli maailma pystyssä pysyy. Ja sama koskee luonnonvarojakin.
Sovinto!! Haloo, harrastatko sinä jotain uskontoa? Sitä mieltä minä olenkin jo ollut hyvän aikaan, että viherhörhöily on uskontoa - ei mitään tekemistä totuuden tai realismin kautta - vain luuloa ja uskomista.
Nyt ajatellaan, että jätteiden kierrätys raaka-aineena pelastaa maapallon. Näin ei ole ja siksi pitäisikin pyrkiä siihen, että ei ole mitään kierrätettävää. Asioita pitäisikin ajatella toisesta suunnasta, eli kaikki on jätettä ennemmin tai myöhemmin, onko todellakin järkevää tuottaa pelkkää jätettä, esim. uusi auto on tavallaan jätettä jo tehtaalta tullessaan ja sen käyttö tuottaa pelkästään lisää jätettä. Verotuksen työmatkavähennyksen takia rahtaamme Suomeenkin tätä jätettä.
Missä kasvaa se puu joka on "säästetty"kierrätyksen ansiosta...
Paperin kierrätys lähes rikollista toimintaa,puuyhtiöt laajentavat toimintaansa esim.ulkomaille,kierrättäjät toimivat siinä ilmaisina sponsoreina.
Paperin kanssa touhuaa alkukantaiset ihmiset,
viisaammat välittää informaatiota sähköisesti.