onko turvallista tapaa

mä vaan

imuroida musaa netistä? Lapsi kinuu ja kinuu... kun muutkin saa...

4

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...hölmö

      maksa siitä. Laillinen puuha on "turvallista".

    • Kuten edellä jo ehdotettiinkin, maksulliset palvelut ovat ainakin turvallisia. Muilla tavoilla turvallisuus riippuu siitä, mitä välineitä käytetään.

      Monet p2p-ohjelmat, esimerkkinä vaikka KaZaa, sisältävät jonkinlaisia mainos- tai vakoiluohjelmia, mutta ainakin avoimeen lähdekoodiin perustuvat ohjelmat ovat tältä kantilta turvallisia. Näistä esimerkkinä vaikkapa DC ja sen johdannaiset.

      Jos käytettävä ohjelma on turvallinen, tulee vielä pitää huolta siitä, että ei tee mitään hölmöä. Virustutkan ja palomuurin tulee (muutenkin) olla kunnossa, eikä epäilyttäviä ohjelmia kannata imuroida eikä ajaa. Musiikki- ja videotiedostot sisältävät harvemmin viruksia tai muuta ikävää, mutta varuillaan kannattaa olla.

      Turvallisuuden lisäksi kannattaa huomioida myös toiminnan laillisuus. Suomessa on voimassa olevan lainsäädännön mukaan sallittua kopioida itselleen musiikkia ja elokuvia, mutta niiden levittäminen edelleen on kiellettyä. Tietokoneohjelmien kopiointi ja levittäminen on kokonaan kiellettyä, ellei oikeuksien omistaja ole siihen erikseen antanut lupaa.

      Monet p2p-ohjelmat ja hubit vaativat käyttäjää antamaan imuroitavaksi esim. tietyn määrän dataa (ääntä, kuvaa tai ohjelmia) ennen kuin imurointi onnistuu. Tässä kannattaa pitää huolta siitä, että antaa jakoon vain laillista materiaalia, esim. vapaasti levitettäviä ohjelmia.

      Vertaisverkkojen käyttö turvallisesti ja laillisesti ei siis ole triviaalia. Käytettävien ohjelmien toiminta tulee tuntea sen verran tarkkaan, että ei vahingossa tule toimineeksi vastoin lakia tai vaaranna koneen tietoturvaa. Jos tässä tuntee olonsa epävarmaksi, on parempi turvautua kaupallisiin palveluihin.

    • nmky

      joista turvallisin,mutta ei ihan ilmainen,tapa on maksullinen uutispalvelin.Itselläni on käytössä Easynews,hinta 10$/kk,latauslimitti 20gigaa/kk.

    • on käyttää imurointiin Mac-tietokonetta ja jotakin sille löytyvistä lukuisista tiedostonjako-ohjelmista. Koska käytännössä mitkään virukset tai muut haittaohjelmat eivät Macissa toimi, ainoat ongelmat ovat siveellisiä.

      Windowsin käytön ongelmiin ja siveellisyyteen yleensä pätee se mitä Karmawhore on yllä esittänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18084
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      4962
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4607
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4520
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4330
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      59
      4210
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3803
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3455
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      34
      2726
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2459
    Aihe