Toimitussisällössä lukee että verhokiskot ym. varusteet ei kuulu toimitukseen. Mitä nää muut varusteet mahtaa tarkoittaa??
Ja perustuksethan kuuluu toimitukseen, mutta muut maatyöt ei kuulu. Onko ne muut sellasia mitä tällainen tavallinen tallaaja osaa tehdä?
Ja perustuksethan kuuluu toimitukseen, mutta muut maatyöt ei kuulu. Onko ne muut sellasia mitä tällainen tavallinen tallaaja osaa tehdä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muilla varusteilla tarkoitetaan juuri verhokiskojen kaltaisia pikkujuttuja, kuten verhotankoja, ikkunalautoja jne. Kaikki oleellinen talopaketin toimitussisältöön kuitenkin kuuluu.
Perustukset kuuluvat hintaan, mutta ne hyvin harvoin sopivat mihinkään maapohjaan. Hintaan kuuluvat perustukset vaatisivat tasaisen jykevän (ei kuitenkaan kallion) pohjakseen ja harvoinpa sellaista on saatavilla. Eli perustukset melkein saa unohtaa, ne lähestulkoon aina täytyy teetättää itse. Design hyvittää hinnassa kaiken, mitä talopaketin toimituksesta jää pois. Muihin töihin kuuluvat mahdollinen muu maanmuokkaus (kallion poraaminen, lisätäyttö, maan poisvienti) sekä pihatyöt. Ne joutuu itse järkkäilemään. Ei muuta, kuin Designiä rakentamaan, se on ihana talo!!!!
Mites aikataulut ja kustannukset pitää hutinsa? Tilasin Vihtorin ja olen pikkusen ihmetellyt kun vasta tilausta tehdessä kerrotaan että taloon saa tiilikaton, paremman keittiön, paremmat lauteet jne jne ja ne kaikki nostaa hintaa. Olishan nää voinut olla ihan reilusti esitteessa ja alkumyyntitapahtumassa esillä! Tilasin joskus 7 vuotta sitten Älvärin ja siinä kaikki nää kaikki asiat mitä kuuluu ja ei kuulu ja mitä ostajalta odotetaan, muuttopäivät jne tulee paremmin käytyä läpi ja ostaja saa heti hienon kansion jossa kaikki vaiheet, vaatimukset jne selkeästi. Mites sit laatu asiat, vikojen korjaukset, takuut jne hoidellaan Designtalolla?
Jari
Terve Jari!
Meillä aikataulu aikaistettiin omasta toiveestamme. Eli talopaketin piti alkaa tulla vasta toukokuussa, mutta koska pohjatyömme oli hyvässä vaiheessa, ehdotti Designin edustaja, että talopaketti alkaisi tulemaan jo helmikuussa. Onneksi näin, koska kaikki Topi-kalustajaa lukuunottamatta on mennyt aikataulujen mukaisesti! Samaten myös kustannukset ovat pitäneet täysin paikkaansa, maanmuokkausta lukuunottamatta. Se on ollut kallein osio rakennusprojektissamme! Mitäs valitsimme kallioisen rinnetontin =) Ei vaiskaan, kyllä Elinan talo näyttää komealta jylhä kallion päällä!
Me saimme tietää hyvissä ajoin eri muutosvaihtoehdoista, kuten kalliimmasta keittiöstä jne. Talonpaketin myyjä kertoi kaikesta meille kauppaa tehdessämme, ja jos emme osanneet päättää jotakin asiaa siinä, ilmoitimme sen myöhemmin. Sopimuksen tekemisen jälkeen olemme tehneet jonkin verran muutoksia ja näistä kaikista on tehty erillinen muutossoppari. Kaikki on sujunut ongelmitta!
Designilta saa myös hienot kansiot, joissa on hyvin tarkasti selostettu koko rakennusvaihe. Kansion tosin saa hieman liian myöhään, muistaakseni muutama viikko sopimuksen solmimisen jälkeen.
Jos maaperä vaatii paalutuksen Design-talon perustukset eivät käy......muissa tapauksissä kyllä, pannaan vaan antura ja levennetään sitä tarpeen mukaan. Talotoimittaja hoitaa homman kunhan vain kaivat kuvettasi!