Mitkä koneet Blue1:lla käytössä Tampereella. Reissuun lähtö edessä ja haluan tietää onko ne pikkukoneet vai isommat kun lentää Köpikseen ja Tukholmaan?
Blue1 ja Tampere
mitkä koneet?
181250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
47-paikkaiset Saab 2000 -potkuriturbiinikoneet lentävät pirkkalasta tukholmaan ja köpikseen.
Kyseessä on uuden sukupolven Saab2000 potkuriturbiinikone, jossa matkustaminen on erittäin mukavaa. Kyse on siis eri koneesta kuin mitä Golden airilla on. Jalkatilat Saab2000:ssa ovat reilut. penkit mukavat ja kone on melko hiljainen. Palvelu Blue1:n lennoilla on aina erinomaista.
"Palvelu Blue1:n lennoilla on aina erinomaista"
Tarkoitat siis, että Blue1:lla EI KOSKAAN tapahdu mitään palvelumokia lennon aikana? Että he ylittävät JOKAISEN asiakkaan odotukset JOKAISELLA lennolla? Tuskin!
P.S. Jos joku ei ymmärtänyt pointtia, niin tämän tarkoitus ei ole mollata Blue1:ia, heidän palvelunsa on mielestäni hyvää, mutta ei todellakaan aina erinomaista. Aivan kuten muillakin yhtiöillä. Ei Blue1 ole sen parempi tai huonompi kuin muutkaan yhtiöt, se on omanlaisensa. Aivan kuten muutkin yhtiöt.
Penkit hiostavat, kentällä pukkaa semmoisen kerosiinin katkut matkustamoon, että päätä särkee. Melua ja tärinää melkoisesti. Ja se lentoemo Tre-Arlanda välillä, josta tulee mieleen Nylon beatin lentokonevideo, samanlainen nenähonottaja, ei nauramatta voi kuunnella.
Kyllä Blue1:n emot pesevät Finnairin suonikohju ja Viru-tyttöemot mennen tullen. Esim. viimeksi muutama viikko sitten Finnairin euroopanlennolla oli purserina harvinaisen ruma kalkkunan näköinen eukko, hiukset sojottivat joka suuntaan. Luulen, että kyseinen henkilö oli suoraan ojasta tullut.
Paluumatkalla oli oikea kalkkunalauma siellä, kauhea kaakatus ja erittäin tympeä palvelu. Ai niin, kaiken kruunasi Finnairin "Cold Meal", joka tarkoitti ruisleipää, jossa oli moskaa välissä.
Ja oma lukunsahan on nämä viru- ja thai-tytöt, jotka taitavat tarjoilla ihan erikoispalveluita miesmatkustajille, maksua vastaan toki taitaa niitä palveluja saada. Yäk. Kyllä Finnair on mennyt alas!
Mistä sinä tiedät, mitä nämä thai/viru tytöt tarjoavat? Tiedätkö miksi thait/japanilaiset/kiinalaiset ovat siellä lentokoneessa??? Sen takia että jos Toronton kaltainen onnettomuus tapahtuu, on kieli muuri pirun paljon pienempi ja jokainen säästetty ihmishenki on kuitenkin tärkeä. Ja siihen tuskin suonikohjut vaikuttavat. Ja miksi Aerolla on virolaista henkilökuntaa? Koska se on virolainen Finnairin tytäryhtiö. Aivan samoin kuin Blue1 on SASsin suomalainen tytäryhtiö.. On sulla tyttö vellit sekaisin. Ja mikä on cold meal ja moska.. Taisit tyttö haaveilla business luokasta???
Tiedätkö ensimmäistäkään Blue1 emoa joka järjestää elämän työkseen haukkua muita yhtiöitä? Sä olet kait sairas??? Älä please hauku muita kun samaan otteeseen annat huonon kuvan omasta tai siskon yhtiöstä???
Mikä uuden sukupolvcen se on kun on jo
70-luvulla suunniteltu ja täysin sama kone
kuin pienempi Saab340 mutta vain venytetty
versio siita. Lentäjien mukaan vi**umaine
hallittava ja lennettävä.
Jalkatilat taas riippuu ihan siitä
paljonko sinne ko. yhtiö laittaa penkkejä,
ei konetyypistä.
Matkustajan kannalta Saab2000 on erittäin mukava kone. Paljon mukavampi kuin esim. Aeron ATR-potkurikoneet tai ahdas Saab340. Finncom on nyt tilannut uusia ATR-koneita, jotka ovat taas ihan mielyttäviä koneita.
En minäkään keksi Saab200:sta valittamista, paljon mukavampi kuin vanhat Saabit tai ATR:t.
MD-80 -koneen takapenkeillä on kova meteli SAABiin verrattuna. Naurettava puhetta kerosiininhajusta, tulee se tuoksu sisään konetyypistä riippumatta jos sattuu pakokaasua kentällä leijumaan..
Älä pelkää, Aliisa pelastaa sinut....
Kylla se pelastaa täydellä suonikohjuttomalla ammattitaidolla?!!!!!!!!!!!
Hymyilyttää kyl, mut tosi paikan tullen luon katseeni Aliisaan =)
pelastaa.. Anteeksi unohdin. Eihän Aliisa lennä BLUE1 yhtiöllä, eihän... Jos oikeesti lentää ni päästäkää itsenne pahasta, sillä näyttää että Aliisan on valtakunta. Tapahtukoon hänen tahtonsa, niin pululla kuin inhoamalla Finnairilla. Anna meille tänäpäivänä, meidän joka päiväinen Aliisa haukkumme, ja anna meille meidän kotimaiset syntimme anteeksi, niinkuin mekin SASSILLE annamme kaiken, jotka ovat meitä vastaan kilpailleet.. Ja päästä meidät pahasta, sillä kilpailu on hyvästä, isän, pojan ja pyhän hengen nimeen..
Alunperin kysyttiin koneista mutta lopussa puhuttiin lentoemännistä.
No kertokaa onko noissa Tampereen koneissa todellakin aina samat emot kun jotkut tuntuvat heidät niin hyvin tuntevan?? Ja onko totta että emoja on vain yksi? Outoa...
Kuin buukattuja lennot on ja kannaattaako varata ajoissa?
Tack tack
Miten koneessa voi olla vaan yksi lentoemo??!!
Miten hoituu kuulutukset, turvaohjeistus, tarjoilu ja jos jotain sattuu!!??
Millä lentoyhtiöllä tehdään näin?
´Mutta näin olen kuullut väitettävän. Kertokaa kokeneemmat, kuinka asia on ja hommat sujuu??
Koneissa täytyy olla 1 emo alkavaa 50
matkustajaa kohden eli 49 paikkaisessa
koneessa riittää 1 ja 72 paikkaisessa
pitää olla 2 kpl.
BLUE1 Saabeissa ja Finncomm/Golden Air
Saabeissa riittää siis yksi mutta Aeron
72 paikkaisissa pitää olla 2 kpl.
Turha laitaa 5 emoa palvelemaan 30 matkustajaa
niinkuin 227 paikkaisissa koneissa on.
puhetta näiden koneiden ahtaudesta. Ja siitä kuinka surkeaa lentoemännillä koneessa on. Pää kolisee kattoon, vessaan ei saa heittää mitään, kuulutukset näyttää lähinnä vitseiltä ja emot painaa kymmentuntista päivää ilman taukoja.
Ei kai näin ole oikeasti?Pitääkö laittaa ko.lennot boikottiin...???