Vain Ryanair pystyy tekemään miljoonavoittoja vaikka se melkein lahjoittaa suuren osan lennoistaan. Nyt kun kesäkausi on päättymässä, Ryanairin hinnat näyttävät sukeltavan tuttuun tapaan. Tänään alkoi kampanja, jossa myydään 3 miljonaa paikkaa hintaan 3 senttiä verot. Verot esim. Suomesta lähtevissä lennoissa on 16,11 EUR.
Tarjouksen piiriin kuuluu reitti Tampere-Riika. Lähes ilmaisia paikkoja näytti olevan tarjolla todella reilusti. Riiasta 3 sentillä verot pääsee Liverpooliin, Frankfurt-Hahniin ja Tukholmaan. Frankfurtista ja Lontoosta tarjoushintaisia lähtöjä näytti olevan lukuisiin kohteisiin. Valitettavasti erinomaisesti myyvät Tampere-Lontoo ja Tampere-Frankfurt eivät näytä kuuluvan huipputarjouksen piiriin. Halvin mitä löysin oli 9,99 verot, yhteensä 26,10 EUR. Älyttömän halpa tosin sekin. 30-40 euron lentoja veroineen olikin sitten tarjolla jo todella reilusti.
Halvimmat hinnat löytää parhaiten suomenkielisten sivujen haulla "etsi edullisin hinta".
Tarjouksen piiriin kuuluu reitti Tampere-Riika. Lähes ilmaisia paikkoja näytti olevan tarjolla todella reilusti. Riiasta 3 sentillä verot pääsee Liverpooliin, Frankfurt-Hahniin ja Tukholmaan. Frankfurtista ja Lontoosta tarjoushintaisia lähtöjä näytti olevan lukuisiin kohteisiin. Valitettavasti erinomaisesti myyvät Tampere-Lontoo ja Tampere-Frankfurt eivät näytä kuuluvan huipputarjouksen piiriin. Halvin mitä löysin oli 9,99 verot, yhteensä 26,10 EUR. Älyttömän halpa tosin sekin. 30-40 euron lentoja veroineen olikin sitten tarjolla jo todella reilusti.
Halvimmat hinnat löytää parhaiten suomenkielisten sivujen haulla "etsi edullisin hinta".
Vastaukset 10
Vanhimmat
No onhan noita Ryanairin lentoja tosi halvalla saatavilla, mutta ei noi Hahnin ja Stanstedin reitit mitään halpoja todellakaan oo. ja palvelu kun nyt on mitä on, niin maksaa vähän enemmän, että voi lentää vähän tasokkaammilla lentoyhtiöillä, missä asiakas on jossain arvossa...
Mitä palvelua lyhyellä lennolla siten tarvitaan? Mielestäni Ryanairin lennoilla matkustamohenkilökunta on pääsääntöisesti erittäin ystävällistä ja palveluhenkistä. Tampereen lennoilla on nykyisin melkein aina myös suomalaista henkilökuntaa.
Ryanairin lento on kuin matkustaisi bussissa tai junassa. Niissäkään lipun hintaan ei kuulu ilmaista tarjoilua. Halutessaan Ryanairin lennoilla saa kuitenkin ostaa syötävää ja juotavaa.
ja mitä tulee hintoihin, niin kyllä ne lennot halpoja on jos varaa ajoissa. Tosiasia on se, että lontoon ja Frankfurt-Hahnin koneet lentävät jatkuvasti aivan täysinä ja lähtöpäivän lähestyessä hinta tietysti nousee. Jos haluaa meno-paluun siten että paluu on vielä saman viikon aikana Ryanairin hinnat ovat jopa 90% halvempia kuin esim. Finnairin.
Jos lennot eivät olisi niin halpoja ei yhtiö olisi niin suosittu. Tänään kauppalehdessä ylistettiin Ryanairia. Polttoaineiden hinnan nousu on vain hyödyttänyt Ryanairia. Muiden nostaessa lippujensa hintoja matkustajat ovat siirtyneet yhä sankemmin joukoin Ryanairille. Sekin on pystynyt nostamaan keskimääräistä lippuhintaansa 3%, mutta matkustajamäärä kasvoi kolmen kuukauden aikana yli 30% ja voitot lisääntyivät 23% ennätyslukemiin. Yhtiö on siis todella vahva ja ymmärrän hyvin, että sen menestystä ei seurata kaikkialla hyvällä mielellä. Häviäjiä tässä kisassa ovat kankeat, ylihintaiset kansalliset lentoyhtiöt ja voittajia ovat euroopalaiset matkustajat. Niinkuin Ryanair itse sanoo, se on tehnyt lentämisen mahdoliseksi ihan kaikille. Kyse ei ole enää mistään yleellisyydestä vaan edullisesta siirtymisestä aikataulujen mukaan paikasta toiseen. Ryanair yhdistää Eurooppaa.
Tällä palstalla tuntuu olevan vakiokirjoittajína aikas monta Ryanairin ylistäjää - saahan heiltä toisinaan kohtuuhintaisia lentoja, mutta...
tänä kesänä on kaikki perinteisetkin lentoyhtiöt tarjonneet ihan kivan kohtuuhintaisia lentoja, jotka lähtevät Helsinki-Vantaalta aamulla ja lentävät suoraan kaupungin ykköskentille (ennen puolta päivää istumassa jossain ihanassa katukahvilassa) ja paluulento on paluupäivänä illalla takaisin Helsinki-Vantaalla.
Mielummin maksan tällaisista lennoista sen 100€ ylimääräistä, jotta saa nauttia lomapäivät kokonaisina. Se ilmainen ruokahan on lähinnä kiva ohjelmanumero, jolla aikaa saa kulutettua koneessa, mutta aamun alkajaisiksi pikkolo pullollinen kuohuviiniä on kiva reissun aloitus.
Eli älkää niin sokeasti ylistäkö sitä Ryanairia, vaan tutkikaa muutkin vaihtoehdot ja miettikää mitä saa sillä 100 euron (tai alle) säästöllä ja kuinka paljon se on teidän matkan kokonaisbudjetista...
Joo.. moni teistä ei vaan tiedä ihan koko totuutta Ryanairin toiminnasta, oikeudenkäynneistä ym. hässäköistä. Loppupeleissä erittäin kiero lentoyhtiö.. Itse en halua kannattaa moista toimintaa.. Eikä välttämättä kannata lähteä hommaan mukaan, vaikka töihin pääsisikin kuka vaan..
Monet Ryanairin parjaajista ovat tuskin koskaan lentäneet ko. yhtiöllä. Itse olen tehnyt Ryanairilla toistakymmentä matkaa kaikkiin Suomesta lennettäviin kohteisiin eikä koskaan meno/paluulennon kokonaiskulut ole menneet yli 100€:n ja yhtiöstä on pelkästään hyvää sanottavaa.
Itse en maksaisi 100€ extraa kuohuviinipikarista kun sen saa Ryanairin koneesta muutamalla eurolla.
Ykköskentät ovat yleensä ruuhkaisia ja lentojen myöhästymiset ovat arkipäivää eivätkä nekään ihan kaupunkien keskustoissa sijaitse. Esim. Riikaan lennetään ykköskentälle ja Stansted on yksi Lontoon pääkentistä ja kenttänä suurempi, kuin Helsinki-Vantaa. En ymmärrä mikä ihmisiä suurissa ruuhkaisissa kentissä kiehtoo.
ikinä myöhässä...koska lentoajoissa on Hieman ilmaa... Laitetaan tunnin lentoajaksi 1,5 tuntia niin sitä voidaan olla myöhässä ilman että kukaan huomaa mitään. Itse olen ollut töissä kyseisessä firmassa ja suosittelen ihmisiä miettimään kahteen kertaan haluaako matkustaa/olla töissä noin moraalittomassa lentoyhtiössä..
Höpö höpö. Kannattaa tarkistaa faktat ennenkuin puhuu puuta heinää.
Vertasin lentoaikoja reiteillä:
(ebookers&ryanair sivut)
Helsinki-Lontoo (Finnair): 2h 55min - 3h 10min
Tampere-Lontoo (Ryanair) : 2h 55min
Helsinki-Riga (Finnair) : 1h 15min
Tampere-Riga (Ryanair) : 1h 05min
Meidän kotoisella Finnairilla kestää kauemmin lentää kumpaankin kohteeseen, kuin Ryanairilla vaikka Tampere on maantieteellisesti kauempana ko. kohteista. Turha puhua moraalittomuudesta yms. koska muutkin lentoyhtiöt näyttävät laittavan "ilmaa" lentoaikoihin ja ovat silti myöhässä.
Ryanairin vuotuinen matkustajamäärä on noin 32 miljoonaa ja halvoista hinnoistaan huolimatta se on Euroopan kannattavin lentoyhtiö ja kohta myös suurin. Nyt se on kuulemma Air France-KLM:n jälkeen toiseksi suurin. Tällainen menestys ei olisi mahdollista jos yhtiö olisi huono. Ryanairin menestykselle kyllä riittää kadehtijoita. Ja nimenomaan kilpailevissa lentoyhtiöissä. Täälläkin Ryanairin haukkujat ovat tod. näk. Finnirin työntekijöitä. heille kuitenkin lohdutukseksi sanottakoon, että Finnairia ei uhkaa mikään. Se on myös yksi Euroopan kannattavimmista lentoyhtiöistä ja tuskin lähiaikoina tapahtuu mitään radikaalia. Ryanairin markkinaosuus Suomessa on vielä todella pieni ja tuskin se nouseekaan sellaisiin lukemiin kuin esim. Ruotsissa, jossa se on markkinajohtaja useilla reiteillä.
tai Kuusamoon ja lennättäisi meidät kerran päivässä täältä Lontooseen tai vaikka ainakin Tampereelle.
Olet ihan oikeassa. Suomi on valtavan iso maa ja on ollut todella väärin, että koko kansainvälinen reittilentoliikenne on keskitetty Helsinki-vantaalle. Vasta nyt on alkanut tapahtua kun Blue1 syöttää matkustajia useilta kentiltä Köpikseen ja Tukholmaan ja antaa näin ollen vaihtoehdon Finnairille. Ja Ryanair lentää Tampereelta kolmeen kohteeseen ja kansainvälisessä reittiliikentessä Tampere-Pirkkala on muodostunut selkeä kakkonen Suomessa.
Te itäisessä Suomessa ja Pohjois-Karjalassa asuvat olette vielä todella huonossa asemassa. Toivotaan, että Blue1 aloittaisi jossakin vaiheessa lennot Kajaanista. Heillä on sopivaa kalustoa. Ryanair tuskin sinne tulee, koska koko toiminnan kannattavuus perustuu isoihin koneisiin ja suuriin väestömääriin kenttien ympäristössä. Tampereen kentältä asuu parin tunnin ajomatkan säteellä lähes 2 miljoonaa ihmistä. Te olette täysin Finnairin varassa ja maksatte itsenne kipeiksi kalliista kotimaan lennoistakin.
Suosittelen teille, että keräätte porukan ja hyppäätte autoon ja ajatte kimppakyydillä Tampereen kentälle Ryanairin lennoille. Tarvittaessa voitte yöpyä Omenahotellissa. 4 henkilöä yöpyy 55 euron yhteishintaan. Tampereelle on teiltä lyhyempi matka kuin Helsinki-Vantaalle. Kajaani-Tampere(Pirkkala) on 469 km, Kajaani-Helsinki(Vantaa) 547 km. Kajaanista pääsee Tampereelle myös junalla esim. Oulun kautta. Junamatkakin Kajaanista Tampereelle on pari tuntia lyhyempi kuin Helsinkiin.