voiko kissan heisimato tarttua ihmiseen, muutoin kuin esim.huonon käsihygienian kautta?
heisimadon tartunta ihmiseen
mimmi
111367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Omalla kissallani oli heisimatoja ja soitin eläinlääkärille ja sain sellaisen käsityksen, että heisimadot ei yleensä tartu aikuiseen ihmiseen kissasta vaan jos on itse syönyt jotain esim. raakaa kalaa. Onko kissallasi heisimatoja? Miten huomasit ne? Omani oli oksentanut sellaisen lattialle... n.7 cm pitkä, todella ällöttävä... Lähtee drontal matokuurilla.
Juu minä soitin eläinlääkäriin, kun huomasin peräpään karvoissa pienen palasen sitä matoa. Yök. Kissa on ollu nyt kesälaitumilla ja syöny hiiriä yms. raakaa kalaa en ole antanut.
Lääkäri kertoi reseptivapaasta valmisteesta, nimeä en nyt muista ja olen antanut 2 pilleriä sille. Uusin lääkityksen 1-2 viikon sisään varmuudeksi.
Ajattelin vaan kun kissa tykkää nukkua sängyssä (oman peittonsa päällä) et ettei ne madot sit lähe siitä tarttuu vaikka minuun.
Varmaan oli sama lääke kun meillä eli se drontal, se piti kans uusia 2 viikon päästä. Ei meidänkään kissa ole syönyt kalaa, mutta varmaan oli sitten jostain hiirestä tarttunut. Niin en ole ihan varma siitä miten ne tarttuvat ihmiseen, mutta luulisin että semmoinen ei tartu muutoin kun syömällä esim. raakaaksi jäänyttä kalaa jossa on sen munia. Ihmisellähän ainakin oireena on laihtuminen ja silmät voi kellertää. Kannattaa melkein kysyä vaikka vielä eläinlääkäriltä tai terveyskeskuksesta että onko se voinut tarttua. Semmoista matoa en kyllä itseeni haluais!
Kertokaa hyvät ihmiset miten olette saanneet annettua ne pillerit kissalle..
Olen yrittänyt kaikki keinot, mutta ei onnistu millään.
Hyvät vinkit olisi todellakin tarpeen.
Työnnä se niin syvälle kurkkuun, että kisuli nielaisee pakostakin sen. Meillä ainakin toimii!
Tyhmä kysymys..miten syvälle? Mun tekee aineski pahaa tunkee pilsuu kurkkuun, pelkään et saan viel kissan tappajan maineen..Kauhukuvana tyrkkään sen jotenki "väärään kurkkuun" ja pidän päätä viel koholla ettei kissa sylkäise sitä pois ja hups kultamussukkaa ei enää oo.
Tai toinen vaihtoehto et miten saan sen suun niin auki et sinne vois jotain "heittääkin" (vain kaksi kättä käytössä ;) )
Itse sekoitin ekat pillerit ruokaan... ei oikein toiminut. Toiset annoin eläilääkäristä annettavalla jutulla. Se on niinkuin "ase" jolla ne ammuttiin kissan kurkkuun ja sen oli pakko ne nielaista. Toinen vaan piteli päätä pystössä ja itse työnsin sen vehkeen suuhun. Tosi kätevää ja hyvin meni alas. Jos tuntuu ettet itse saa niitä laitettua eläinlääkärillä voi myös käydä ottamassa lääkkeet piikkinä tai voithan pyytää sitä antamaan pillerit.
Kiedo kisu pyyhkeen sisään, että vain pää pilkottaa pyyhkeestä (eli 'kapaloi' kisu). Sitten ota toisen käden sormilla kiinni suupielistä ja tiukasti (ei liian tiukasti kuitenkaan...) pakotat suun auki ja pistät pillerin ihan kielen takaosan päälle, niin syvälle kuin uskaltaa -eli ei sitä pilleriä kannata heittää eikä tunkea sinne nieluun, silloin se voi mennä henkeen... Sen jälkeen pidät kisun suuta kiinni, nostat sen pään ylös (nenu kattoa kohti) ja pidät siinä samalla hellästi hierot nielua, jotta tulee nielemisreaktio. Kun arvelet, että kissu on nielaissut tabletin, niin anna tarvittaessa toinen, tai päästä irti ja kehu anna makupaloja. Kissa voi tämän käsittelyn jälkeen olla hieman nyreänä jonkin aikaa ;) Lisäksi saatat joutua tunkemaan tablettia yhä uudelleen ja uudelleen kisun kurkkuun, koska saatat huomata, että tabletti lentääkin kaaressa ulos, kunhan päästät päästä irti, tai mikä pahinta, vasta siinä vaiheessa, kun päästät kissan pyyhkeen sisältä... ;D
No mun mielestä kaikkein yksinkertaisin ja varmin tapa ne pillerit on antaa sillä eläinlääkäristä saatavalla jutulla. Ei tarvi sen kummemmin taistella ja varmasti menee.
kiitokset kun kerroitte tosta pilleri vehkeestä. En oo koskaan kuullutkaan, täytyypi hakee lekurista sellainen.
En tiennyt että Dronal-käsittely pitää uusia 2 viikon välein. Luulin että kertakäsittely riittää!