Hih, haluaisin jotain saman tapaista kotisivua, kuin http://netti.nic.fi/~toimiett/kataloogi/
Mulla on front page, eikös sillä voi väsätä vaikka kotisivuja. Ja kotisivutilaakin käsittääkseni kaapelimodeemiyhteyteeni kuuluu.
En vaan ymmärrä, mistä aloittaisin. Joten pieniäkin vinkkejä otan kiitollisena vastaan, kiitos!
Mulla on front page, eikös sillä voi väsätä vaikka kotisivuja. Ja kotisivutilaakin käsittääkseni kaapelimodeemiyhteyteeni kuuluu.
En vaan ymmärrä, mistä aloittaisin. Joten pieniäkin vinkkejä otan kiitollisena vastaan, kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja sitten voit alkaa miettiä, mihin sijoitat ne. Kysy ISP:ltäsi, onko sopimuksessa mukana kotisivutila, jos ei niin ota vaikka http://www.sunpoit.net istä. Tuolla kotisivutila pitää aktivoida tekstiviestillä. Ja sitten kun kaikki muu on tehty, voit siirtää ne palvelimelle jollain ftp-ohjelmalla tai komenriviin näppäilemällä ftp ftp.sunpoint.net
käyttäjätunnus
salasana
peruskomennot: help :help
put :laittaa tiedoston
get :ottaa
disconnect :katkaisee yhteyden
quit
delete
mkdir :tekee hakemiston
Eli kun olet kirjautunut tuonne, olet jo hakemistossasi ja voit ruveta pistämään sivusi sinne
Vastoin ensiajatusta aloittaa kotisivujen teko hiireen tarttumalla tartupa sen sijaan kynään ja paperiin (tai samapa tuo, vaikka Notepadiin ja näppikseen). Mieti ketä varten teet sivusi (itseäsi, kavereitasi, yrityksesi asiakkaita...) Mieti mitä haluat sivuillasi kertoa. Mieti mitä asioita haluat sinne laittaa.
Sitten kun sisältö on suunnilleen selvillä, voit miettiä sivurakennetta. Kuinka monta sivua, miten niiden välillä liikutaan. Navigointiin kannattaa kiinnittää huomiota jos on enemmän kuin kolme sivua, koska huonon navigointitsydeemin takia kävijällä voi mennä helposti hermo. Eli selkeät "tienviitat" joka paikkaan - ja sieltä pois.
Sitten voitkin vähitellen kokeilla tehdä ensimmäistä versiota. Muista, etteivät sivut tule kerralla valmiiksi eikä niiden tarvitsekaan tulla. Aloita jostakin ihan helposta. Voit lisäillä kikkoja myöhemmin kun alat tulla tutuksi koodin ja ohjelman kanssa.
Tässäpä jotain, lisäilkää muut...
Kiitos molemmille! Projektini alkaa pikku hiljaa hautua. Toivon mukaan saan pienimuotoiset kotisivuni tämän vuoden aikana maailmalle.
Mutta ensin täytyy nauttia kesästä, hyvää kesää teillekin ja kaikille muillekin! :-))