...päästää vapaaksi terraariosta, jotta se voisi kävellä lattialla ja kiipaillä seinällä? Ei siitä kai mitään haittaa ole, jos pitää sitä silmällä.
Voiko hämähäkin....
4
802
Vastaukset
- Anku
Ei kannata pitää hämähäkkiä irrallaan sen oman turvallisuuden vuoksi. Se voi pudota, litistyä, karata, saada vetoa lattialla etc ja nuo kaikki ovat hämähäkille kuolemaksi:( Lintuhämähäkin ei tarvitse pudota kuin alle puolen metrin korkeudesta sopivasti niin sillä halkeaa peräpää ja hämähäkki kuolee...
Lisäksi hämähäkki ei nauti käsittelystä vaan käsitteleminen on turhaa stressiä sille...
Eli hämähäkin omaksi parhaaksi pidä se sen omassa terraariossa...
Jos haluat tästä huolimatta hämähäkkiäsi "ulkoiluttaa" niin tee se vaikka sängyllä ja vahdi koko ajan. - Nena
Pidät huolen tosiaan siitä, ettet pudota sitä! Eli voit siirtää sen pienessä boxissa, omiin käsiin ei voi luottaa. Mutta on se silti aika riskialtista, koska jotkut hämähäkit ovat todella nopeita, jotkut aggressiivisiakin, ja voi olla ettet saakaan sitä kiinni, ja sitten on nolo tilanne. Hämähäkki voi tehdä niin nopeita liikkeitä, etteivät silmäsi pysy mukana. Joten harkitse tarkoin missä sitä kävelytät, sillä se kiipeilee seinissäkin kuin tosta noin vaan.
- Anku
Käsitteleminen on aivan turhaa stressiä hämähäkille ja jos eläimen kannalta ajattelee niin hämpin on parempi olla omassa terrassaan.
Nämä eivät ole mitään syliteltäviä ja ulkoilutettavia lemmikkejä...Jos sellaisen haluaa niin hommaa koiran etc...
Hämähäkille paras paikka on sen oma terraario muutoin ku silloin jos se on pakko siirtää esim. isomman puhdistuksen ajaksi.
- epä
Riippuisko nyt vähän hämähäkistäkin. Jos on kovin nopea laji kyseessä niin voi olla, että et näe sitä enää ikinä. Itse en päästäisi minkäänlaista hämähäkkiä terraariosta pois. Parempi sen siellä on. Tai sitten olisi parempi, jos niitä ei koskaan olisi alettu terraariossa pitääkkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1247092KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4096793Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693443Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521323008Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092594Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432144- 1251874
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211737Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821407- 741297