Voiko hämähäkin....

Spiderman

...päästää vapaaksi terraariosta, jotta se voisi kävellä lattialla ja kiipaillä seinällä? Ei siitä kai mitään haittaa ole, jos pitää sitä silmällä.

4

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anku

      Ei kannata pitää hämähäkkiä irrallaan sen oman turvallisuuden vuoksi. Se voi pudota, litistyä, karata, saada vetoa lattialla etc ja nuo kaikki ovat hämähäkille kuolemaksi:( Lintuhämähäkin ei tarvitse pudota kuin alle puolen metrin korkeudesta sopivasti niin sillä halkeaa peräpää ja hämähäkki kuolee...

      Lisäksi hämähäkki ei nauti käsittelystä vaan käsitteleminen on turhaa stressiä sille...

      Eli hämähäkin omaksi parhaaksi pidä se sen omassa terraariossa...

      Jos haluat tästä huolimatta hämähäkkiäsi "ulkoiluttaa" niin tee se vaikka sängyllä ja vahdi koko ajan.

    • Nena

      Pidät huolen tosiaan siitä, ettet pudota sitä! Eli voit siirtää sen pienessä boxissa, omiin käsiin ei voi luottaa. Mutta on se silti aika riskialtista, koska jotkut hämähäkit ovat todella nopeita, jotkut aggressiivisiakin, ja voi olla ettet saakaan sitä kiinni, ja sitten on nolo tilanne. Hämähäkki voi tehdä niin nopeita liikkeitä, etteivät silmäsi pysy mukana. Joten harkitse tarkoin missä sitä kävelytät, sillä se kiipeilee seinissäkin kuin tosta noin vaan.

      • Anku

        Käsitteleminen on aivan turhaa stressiä hämähäkille ja jos eläimen kannalta ajattelee niin hämpin on parempi olla omassa terrassaan.

        Nämä eivät ole mitään syliteltäviä ja ulkoilutettavia lemmikkejä...Jos sellaisen haluaa niin hommaa koiran etc...

        Hämähäkille paras paikka on sen oma terraario muutoin ku silloin jos se on pakko siirtää esim. isomman puhdistuksen ajaksi.


    • epä

      Riippuisko nyt vähän hämähäkistäkin. Jos on kovin nopea laji kyseessä niin voi olla, että et näe sitä enää ikinä. Itse en päästäisi minkäänlaista hämähäkkiä terraariosta pois. Parempi sen siellä on. Tai sitten olisi parempi, jos niitä ei koskaan olisi alettu terraariossa pitääkkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2536
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      235
      1481
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      89
      1250
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1067
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      827
    7. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      70
      737
    8. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      49
      726
    9. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      721
    10. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      6
      713
    Aihe