Sienisalaattia

pakkaseen??

niin.. eli voiko sienisalaattia pakastaa.. jos tekisi ryöpätyistä haapasienistä ja sipulia suolaa ja tilkka öljyä niin säilyykö?

Etelä-savossa ensimmäiset kanttarellit nousi eilen! Metsään!!

4

5401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakastaa

      ryöpätyt, pilkotut sienet ja tehdä salaatti
      vasta sulatuksen jälkeen. Varmin tapa.

    • THe

      Jos haluaa enemmän suolasienen oloisia, tee näin. Normaali ryöppäys, reilusti karkeaa suolaa, purkkiin ja jääkaappiin tai kellariin muutamaksi viikoksi. Sitten siirrät pakastimeen. Ei jäädy kovaksi, helppo leikata isosta köntsästä sopiva pala jäisenä. Vaatii huuhtelua ja maistamista sopivan suolaisuuden saamiseksi.

      Tuore, vastaleikattu sipuli varmaan parempi vaihtoehto.

    • Anonyymi

      No sittenhän kai kannattaa ostaa kaupasta purkeissa kuutioitua sienisäilykettä ja tehdä siitä salaattia tarpeen mukaan..eikö sitä voi pakastaa?

    • Anonyymi

      Öljy ei säily pakkasessa. Pilkkoutuu ja vetistyy ja lopulta härskiintyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7469
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6166
    3. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      185
      5866
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5652
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      35
      4511
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      34
      3654
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      85
      3530
    Aihe