Aikomus hankkia bella 700 ja haluaisin teiltä kommenttia ko. veneestä.Nopeus,kulutus ja vaikka ajo-ominaisuudet.Onko järki peli sisävesille
Bella 700
jupelo
31534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllähän sillä selviää, mutta käy ajamassa ennenkuin ostat. Seuraa sitä kulkeeko vene suoraan, vaikka joku liikkuisi veneessä ajon aikana. Tarkkaile sitä, roiskuuko vettä lasille jos on vähän aaltoja. Mittaa todellinen nopeus esim. käsi GPS:llä.
Eihän noita tartte testata. Kaikki tietää, että 700 muuttaa suuntaansa kun joku liikkuu veneessä. Niin tuntuu tekevän isommatkin uppoumaveneet joskaan eivät ole aivan niin herkkiä. Lasille tulee myös tunnetusti vettä aallokossa mutta eihän se mitään haittaa.
Oman kokemukseni mukaan 700:sta myydään väärin perustein nopeana veneenä. Kun oikein huudattaa, saattaa saada 10 solmua rikki ja silloin meno on epästabiilia ja meluisaa. Käytännössä se on uppoumavene ja isot teräsveneet Saimaallakin menevät kovempaa.
moottoriveneosiosta hieman vanhempaa viestiketjua (7000-8000) ! Seiskari on muuten ihan kelpo vene, mutta vanhemmissa osittainen rättikatto ja ei siis
ovea kajuutan ja avotilan välillä. R K-S voinee
ehkä heittää lisää asiaa kehiin ! ;-)