Orkidea-ruukku

Millinne

Siis saako jostain lasisia ruukkuja orkidealle eli missä on pohjassa reikiä? Koska jos kastelu tapahtuu miten tapahtuu niin voiko koko kasvia poistaa siitä muoviruukusta missä se tuli...
Kun haluisin sen kaunniseen, lasiseen ruukkuun asentaa...

3

7450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Jos haluat istuttaa orkideasi uudelleen, niin kyllä se siitä vanhasta pois otetaan niin kuin kaikki muutkin kasvit. Mutta kasvualustaksi kaupoissa myydään orkideamultaa tms. sen nimi oli tai voit itse tehdä: männyn kaarnaa, viinipullon korkipaloja, grillihiiliä, lecasoraa, styroxia tms. erilaisia sekaisin peukalonpään kokoisina paloina ja vähän rahkasammalta sekaan. Ruukku voi olla melkein mikä vaan missä on reikä tai mieluusti useampi pohjassa. Lasinen voi olla ikkunalaudalla kylmä juurille talvisaikaan, mutta voihan sitä kokeilla. Itse kasvatan orkideani muoviruukuissa, koska ovat lämpimiä ja kasvi lähtee hyvin irti, kun on alustan vaihdon aika (savisesta ei niin helposti lähde). Jotkut muoviruukut piilotan sitten suojaruukkuihin, jotta on kivemman näkösiä ja kastelu on tosi helppoa, kun vaan täyttää suojaruukun vedellä ja antaa seistä jonkin aikaa ja kaataa sitten vedet pois kunnolla. Niitä lasiruukkuja oon nähnyt myytävän ainakin Stockmannilla.

      • ruukusta

        Hei.
        onpahan olemassa toinenkin koulukunta. nimittäin: ota kasvi yhtenä paakkuna, varo runnomasta juuria, lykkää ruukkuun. laita koloihin orkideamultaa tai itsetehtyä seosta. minä olen tehnyt sammalesta kaarnasta ja hiilistä. hiilet ovat mainioita -- sitovat kosteutta ja epäpuhtauksia.

        stokkalla lasiruukut ovat halvempia kuin esmes kodinanttilassa. stokkalta sen saa 5,50 -- anttilassa maksavat yli kympin. ja lisäksi ne ovat kauniimpia!


    • sirkka

      on se hyvä puoli, että orkidean juuret saavat valoa. Perhoskämmekkä on luonnostaan epifyytti eli päällysksvi, joka kasvaa toisten kasvien rungolla eikä näinollen tarvitse paljoa tilaa ruukussa. Kastelu tapahtuu siten, että kasvi ruukkuineen upotetaan veteen ja annetaan olla siinä n. 10 min. Sen jälkeen annetaan ylimääräisen veden valua pois. Lannoitetaan kasvu-ja kukintakaudella orkidealannotteella tai tavallisella huonekasviravinteella, mutta silloin lannoitussuhteen on oltava paljon miedonpi kuin muille huonekasveille. Lehdille suihkuttamisesta kalkittomalla vedellä orkidea pitää, koska se viihtyy korkeassa ilmankosteudessa. Lehtiruusukkeen sisään ei saa jättää vettä; se mädättää kasvin. Onnea orkidean kasvatuksessa Millinne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      223
      1397
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      62
      985
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      854
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe