Kävin erilaisilla kalasivuilla ja huomasin että yhdellä sivulla kerrottiin että helmirihma haaremin vois ottaa jo 100 litraseen akvaarioon, kun taas toisilla kerrottiin että akvan pitää olla vähintään 300 litranen…? Itselläni on 180 litranen akvaario jossa on 2 lehtikalaa, 1 partamonnityttö, 3 leväbarbia ja 11 ruusutetraa voiko siihen ottaa helmi tai sinirihma haaremin? Mitä muita värikkäitä kaloja siihen voi ottaa, parvikalatkin käy jos parvi ei oo kovin suuri? (yli 8 kpl) Onko rihmikset kovin aggressiivisia muita kaloja kohtaan? (kertokaa kaikki tietonne rihmakaloista) Vielä niistä nettisivuista sen verran että kun tuossa surffailin niin pisti silmään semmoinen juttu kun jollain on kongontetroja 100 litrasessa akvassa kun taas toinen sivusto väitti että akvaarion pitää olla vähintään 400 litranen (itse en ottas niitä 100 litraseen) P.S akvaarioni mitat on: P 1m, L 40cm, K 45cm
vastatkaa Vaari-o, sasesi ym...
s.i.n.t.t.u
7466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kalojen lajikuvauksia...http://www.kolumbus.fi/sarakontu/kalat/kalalinks.html
Joo, jos ei muuta kalastoa akvaariossa ole on helmirihmalle 250litrainen minimi akvaario. Ehkä joku tetraparvi sinne sopisikin mutta ottaen huomioon Rihmakalan mahdollisen äkäisyyden, riippii tosiaan yksilöstä, niin kannattaa harkita tarkkaan tekeekö akvasta laji akvaarion rihmakaloille.
Selkeskö yhtään?
Lehtikaloille täytyy olla väh. korkeus akvaariossa 50cm (etsi senkin lajikuvaus tuolta linkistä) jolloin akvan litramääräksikin tulee väh. 250l.
Partamonni pärjää silloin saman kokoisessa akvassa lehtikalojen kanssa. (250L) Menee tuolla 180sessäkin kyllä.
Leväbarbi vaatii väh. 2m pitkän akvaarion ja parveksi väh. 6kpl.
Nämä edellä mainitut kalat ovat liikaa 180litraisessasi. Paitti tietty partis.
Tuo ruusutetra parvi on sopiva tuonne satakasikytlitraiseen. Niitä voisi olla enemmänkin!?
Rihmakaloista saat tuolta linkin alta hakemalla parhaan tiedon sen käyttäytymisestä ja akvaario vaatimuksesta.
Kellä (laita linkki) on Kongon tetroja satalitrasessa, ne on liian pienessä akvassa.
Kongot väh. 300l ja n. 10 kalan parveen.
Akvaariosi litra määrä on n. 180l.
Ei pidä tunkea akvaario täyteen kalaa jos näyttää vaikka siltä ettei akvassa tapahdu mitää, kalojen ehdoilla sitä kuuluu hoitaa eikä omaksi silmän iloksi mikä myös tulee kyllä kyseeseen mutta vasta sitten kun hankittu sopiva kalasto akvaarioon.
Rihmakaloista tiedän sen verran ,että ainakin enollani söi pienemmät kaverit poskeensa, tuli meille evakkoon, mutta antoi silloisen ainoakaisen pusun olla rauhassa. Mutta muista tarpeista kannattaa aina kysyä kokeneelta kauppiaalta, eli niin kuin itse kysyn tuossa läheltä olevasta liikkeestä kaiken, koska se on ollut siinä "aina", eli niin kauan kuin muistan (70-luvulta), omistajakin on vielä sama. Tiedän erään akvaarioliikkeen perustajan, jolla ei tietääkseni ole edes ollut omaa akvaariota ikinä, niin en luottais tämän henkilön ohjeisiin.
Minusta sinne voisi vielä ottaa parin sinirihmakaloja.
Tyttö ja poika on hyvä vaihtoehto.
Mutta ei sinne akvaarioon enää mittän pieniä kaloja (esim. tetroja, barbeja ym. ym.) kannata otta koska siellähän on saalistavia lehtikoja!
Kyllä minusta ainakin voi ottaa sinne sinirihma-parin.
Minun kokemuksesta ne ovat kyllä aika rauhallisia.
käykö helmirihma...?
Voit ottaa akvaarioosi sinirihmakalajoja, helmirihmaa, suklaarihmoja, sitruunarihmoja Ym. Ym. Ym.
Voi ottaa akvaarioosi yhden parin samaa lajia olevaa RIHMAKALAA eli kaikki rihmakalat käyvät - ainakin minusta.
Aikuiset koiraat saattavat tapella pahasti keskenään.
Sopii seura-akvaarioon vain, jos sen muu kalasto koostuu rauhallisista lämpimän veden lajeista.
Pienessä akvaariossa naaras on poistettava välittömästi kudun jälkeen, ettei koiras tapa sitä.
Akvaarion minimikoko yhdelle yksilölle 120 litraa ja useammalle yksilölle samaa lajia 200 litraa.
Etenkin koiras voi olla hyvin häijy lajitovereilleen ja muille rihmakaloille mutta ei ole kiinnostunut toisentyyppisistä kaloista.
Paras yhdistelmä on 1 koiras 2–3 naarasta, mutta kalaa voi hyvin pitää yksinkin. Sopii hyvin seura-akvaarioon ja tulee toimeen useimpien muiden kalalajien kanssa.
Kala ottaa happea pinnalta, joten ilman ja veden välillä ei saa olla kovin suurta lämpötilaeroa.
,,, poimittu täältä .... http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=287
En sinuna ottaisi kumpaakaan rihmaa tuohon akvaarioon.
Jos rihmoja haluat, niin sitten pienempää; kääpiörihmat (joka tosin on vaikea), hunajarihmaparin tai korurihmaparin.
Itselläni on 120 litraisessa helmirihmapari. Ovat siis ainoat "isot" kalat akvassani. Nyt kun koiras on kasvanut täyteen mittaansa, niin huomaan että tilaa saisi olla tuplasti enemmän.
Sulla kun on vielä ne lehtikalatkin, niin en tosiaan ottais enää toista isoa kalaa tuonne. Tai sitten hävität ne lehtarit ja laitat rihmat tilalle..