Mikä mun kalaa oikeen risoo?

Se vaan ui ja ui ja ui ja ui ja ui ja ui...
3398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sun kalalla on ehkä harvinainen swimmingsyndrooma.

Äänestä
  • Ei, kyllä kyseessä on ns. uikkutauti, pahimmillaan se saattaa kehittyä uiui-, mahdollisesti jopa triplaversioksi eli uiuiuikkutaudiksi. Parannuskeino on hankkia akvaarioon elävä silkkiuikku, joka eliminoi taudin etenemisen tehokkaasti.

    Äänestä

Taudin tietellinen nimi tunnetaan nimellä:uintilus femulus.
se aiheuttaa kalojen jatkuvan uimisen.
Vie kalasi nopeasti eläin lääkäriin,sillä kyse on kuolemasta.
Jos sairaus etenee vielä,saattaa käydä niin että kala pullistuu,sen silmät paisuvat ja muuttuvat kulmikkaiksi ja kala muuttuu siniseksi ja lopuksi se räjähtää!
Pidä siis kiirettä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


FisuFani kirjoitti:

Se vaan ui ja ui ja ui ja ui ja ui ja ui...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu