Ihmetyttää kovasti valtaväestön kansalaisena miksi romanit piilottelevat kultturinsa sääntöjä ja tapoja eivätkä kerro siitä avoimesti esim.lehtien palstalla tai muuten rohkeasti astu julkisuuteen tms.avoimuutta?on paljon ihmisiä jotka pelkäävät mustalaisia koska heidän tapojaan ja kulttuurejaan leimaa hämäryyden ja salaperäisyyden verho ja se jos mikä on omiaan synnyttämään rasismia ym.ikäviä lieveilmiöitä maassamme!Se mistä ei tiedetä on uhka,se on tosi.Ja sitten luetaan lehdistä kuinka paljon mustalaisia on vankiloissa ym.yleistetään voimakkaasti.Tiedän muutaman rohkean romanin jotka ovat käyneet ammatillisen tutkinnon ja voin sanoa rehellisesti että he saivat koulussaan osakseen vain pelkkää positiivista suhtautumista muilta,opettajat pitivät kovasti kun olivat hyväkäytöksisiä ja tervehtivät sekä kunnioittivat vanhempia ihmisiä.Surullista että näitä tapauksia on suomen maassamme kuitenkin aivan liian vähän!ottakaa itseänne niskasta kiinni ja astukaa rohkeasti 2000-luvulle,nykyään ei pärjää ilman koulutusta ja yleissivistystä tässä elämässä!
Miksi ette puhu
kultturinne tavoista
5583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Romanikulttuuriin liittyvää materiaalia on paljon saatavilla ja eri oppilaitoksissa, tarhoissa ja kouluissa on käyty kertomassa romanikulttuurin liittyvistä erityispiirteistä
Meikäläisen ikäinen ihminen kun ei ole enää tarha- eikä kouluelämässä vaan TYÖELÄMÄSSÄ.Joten mistäköhän tälläinen ei-tarhaikäinen mahtaisi saada sitä "paljon saatavilla olevaa" materiaalia???juuri noin ylimalkaisten kommenttien ja vastausten takia alkaa pikkuhiljaa omakin usko romanien asiallisuuteen horjua...huoh.
en tiijä ymmärrätkö netin päälle mitään mutta internetti on täynä tietoa meistä ja jos kiinnostaa nii ei taartte olla niin jyrkkämielinen ettet uskalla olla oma ittes ja kysyä normaalisti tarkemin.
ole enää tarhassa, tai opiskele.
Huvittava kommentti.
Tässä sulle paikkoja mistä saat myös kirjallista materiaalia:
* STM/ romaniasian neuvottelukunta
* OPH/ romaniväestön koulutusyksikkö
* RomaniMissio
jne
Eikä sinun tarvitse kirjoittaa google -hakuun muuta kun hakusanaksi romani tai romanikulttuuri, niin johan sieltä tietoa löytyy. Kulttuuri ei ole salaista, vaan tietoja siitä on nähtävillä, jos vaan vaivaudet etsimään. Samalla tavalla, kun etsit muutakin tietoa.
Jos olisit oikeasti kiinnostunut, niin oisit jo perillä romanikulttuurin erityispiirteistä.
Esittäydypä ihan rehdisti oikeen kuvan kanssa,vaikka pelkäätkin jos oot mustalainen ja sulla on paljon salattavaa.