Oletteko koeajaneet C3:n? Miltä tuntui? Mitä huonoa
ja mitä hyvää mielestänne? Kannattaisiko hankkia?
ja mitä hyvää mielestänne? Kannattaisiko hankkia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vaan oli meluisa, ahdas, huono ajaa ja tosi laiska.
Painu Toyotan palstalle naukumaan. Sä et ole ilmeisestikään ajanut ja saati koskenut koko autoa.
Mielestäni C3 on hiljainen, hyväkyytinen, pirteä. Takapenkille mahtuu, mutta ei ole silti tilaihme. Suosittelen että kävisit itse ajamassa niin pystyisit vertailemaan mahdolliseen nykyiseen autoosi. Täällä palstoilla toiset haukkuu autoa ja toiset kehuu. Auto kannattaa valita omien mieltymysten mukaan eikä naapurin mielen mukaan.
Hyvä ja kevyt ajaa, hiljainen paitsi rengasääneet. 1.4 l ei ole laiska kokoisekseen, itseasiassa aika reippaan oloinen
Tilat vaikuttivat ihan hyviltä. Kovanpuoleinen jousitus Sitikaksi, ei huono muttei mukavakaan
Ajoin C3:n silloin, kun niitä saatiin ajettavaksi asti. 1.4 moottori oli kokoisekseen yllättävän pirteä ja jopa alavääntöäkin löytyi sopivasti. Rengasmeteli yli 60km/h nopeudessa yllätti todella negatiivisesti. Mutta sitten satasta tien päällä ajaessa tuulen suhina ei ollut puoliakaan siitä äänestä. Ehkä, jos vaihtaisi toisenlaiset renkaat tai jotain?
Itse olen n. 185cm pitkä ja sain hyvän ajoasennon. Yllättävää kyllä, koska esim Saxossa minulla oli vaikeuksia saada hyvää asentoa. Takapenkille ei kyllä sopinut mitään, kun säädin penkin kohdalleen. ;) Ajoasento oli mielestäni turhan korkea, mutta toisaalta sopii kaupunkipyöritykseen vallan hyvin.
Jousitus oli mielestä suhteellisen kova ja pintaterävä. Ehkä se oli jousten uutuuden jäykkyyttä... tai ainakin toivon niin.
Vertailukohtana oma 9 vuotta vanha Xantia. ;)
on pikkuautojen vertailu, jossa C3 mukana. Todennäköisesti C3 löytyy häntäpäästä, nämä uudet Citikat eivät ole juurikaan pärjänneet testeissä.
hankkimaan ajokortti, että pääset sillä clion tötteröllä ajamaan
Paljonko piti TM:n testaajille maksaa että Clio
voittaa seuraavan testin?
olen ajanut c3:n ja olin tosi tyytyväinen
olen vaihtamassa saxoni siihen. tm testeistä viis
veisaan.p.s huomaa piste erot voittaja 8.5 ja viimeinen 8.0