Olen kiinnostunut kokemuksista ja ajatuksista liittyen aiheeseen uima-allas ja koirat samassa kodissa. Tarkoitan siis ihmisille tarkoitettua uima-allasta ja toisaalta uimisesta kiinnostuneita koiria. Olisi kiva kuulla perusteltuja näkökulmia jotain _tietäviltä_.
Voiko koiria uittaa klooratussa vedessä? Kestääkö koira? Kestääkö altaan puhdistus- ja suodatusjärjestelmä?
Onko ylipäätään fiksua ajatella, että koira(t) & ihmiset uivat samassa altaassa?
Onko uimarikoirille liian turhauttavaa, jos uima-allas on heiltä kielletty ja heillä olisi käytössä vaikka oma isohko kahluuallas?
Onko kokemuksia tai tietoa kenelläkään?
Uima-allas koiraperheeseen?
5
5483
Vastaukset
- olenhanminä
En tiedä juurikaan tuosta, mutta tutullani on uima-allas ja koira. Koira sekä ihmiset uivat siinä, mutta en sitten tiedä, onko siitä tullut positiivisia vai negatiivisia kokemuksia.
- hatamm
altaassa aiheuttavan koiralle vahinkoa niin kuin ei ihmisellekään. Mutta sen sijaan koiran uiminen altaassa saattaa aiheuttaa vahinkoa altaan puhdistus järjestelmälle. Uskoakseni suodattimet ottavat piankin nokkiinsa koirankarvoista. Varsinkin jos allas on pienikokoinen.
- PoppaPoppa
Amerikas on kloorivettä käytetty niitten koirien altais, eli en usko et siit kloorista mitään ongelmia tulee.. Toki voi olla herkkäihoisia tapauksia, en siis yleistä. Mutta kohtuu kaikessa, eli koira vaan luvan kans altaaseen eikä joka päivä! Pidätte hyvän huolen altaan puhdistuksesta, niin ei tule ongelmii senkää kans. Mut seuratkaa sit koiran turkkia/ihoa, et jos alkaa menee huonoon kuntoon niin ei koiraa enää altaaseen.
Nii, ei sil et amerikkalaiset olis mitenkään fiksuja mut niis niitten koirahoitolois käyttää klooria (koirien) jumppa-altaissa... - ensin
tuossa allas hommassa on tärkeintä että siinä on sellainen "ramppi" että koirat pääsevät itsekkin altaasta ylös. tiedän surullisen tapauksen että koira oli omin päin mennyt uimaan tai tipahtanut altaaseen ja hukkui. altaan ympärillä oli kyllä ollut aita mutta..... kyseessä oli siis uima-allas sisällä.
- EnTiedä000
En tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741349Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2401237Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511051Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2531026- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39678Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44641- 30597