Suomihan itsenäistyi jo aikaa sitten ja silloin paikallista järjestyksenpitoa hoiti suojeluskunnat, koska poliisilla ei ollu edes hevostakaan.
Sodan jälkeen Suojeluskunnat lakkautettiin ja valta heiltä siirrettiin poliisille ja poliisin toimintakykyä tehostettiin.
30-luvulla suojeluskunnat etsivät kaikkea laitonta, mm kirjoja ihmisiltä ja veivät sitten pieksettäviksi metsään jos löytyi.
Tänään noita asioita hoitaa poliisi ja näin ollen poliisi perustuu vanhojen lahtarikaarilaisten raunioille rakennettuun organisaatioon.
Onko mukavaa olla lahtarikaartilais-järjestö, ja muistella miten organisaatio oli aiemmin rikollisjärjestö, jonka lakkautti liittoutuneden valvontakomissio?
Tänään haette rikollisia, mutta ette muistele vanhoja...oman kaartin rikoksia.
Hävetkää lahtarikaartilaisten nykyilmentymä!
Sodan jälkeen Suojeluskunnat lakkautettiin ja valta heiltä siirrettiin poliisille ja poliisin toimintakykyä tehostettiin.
30-luvulla suojeluskunnat etsivät kaikkea laitonta, mm kirjoja ihmisiltä ja veivät sitten pieksettäviksi metsään jos löytyi.
Tänään noita asioita hoitaa poliisi ja näin ollen poliisi perustuu vanhojen lahtarikaarilaisten raunioille rakennettuun organisaatioon.
Onko mukavaa olla lahtarikaartilais-järjestö, ja muistella miten organisaatio oli aiemmin rikollisjärjestö, jonka lakkautti liittoutuneden valvontakomissio?
Tänään haette rikollisia, mutta ette muistele vanhoja...oman kaartin rikoksia.
Hävetkää lahtarikaartilaisten nykyilmentymä!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ootpas sä pitkävihainen. Huh...
Sodan jälkeen poliisivoimia uudistettiin melkoisen radikaalisti. Syntyi mm. neukkujen talutuksesssa ollut punainen Valpo, joka onneksi tukehtui omaan typeryyteensä.
Liikkuvia poliiseja alettiin kouluttaa Suomenlinnassa. Pitkälti alkuun kommariopeissa.
Sieltä juontelee muuten vielä nykyäänkin olemassa oleva 'tavallisen' poliisin ja LP:n välinen lievä eripura.
Kuten kaikki vähänkin historiastamme jotain lukeneet tietävät, on Valpolla ja LP:llä vankka kommunistitausta. Kommunisteiksi tiedetyt kuitenkin puhdistettiin molemmista ja sen jälkeen alkoi poliisin rekrytoinnissa pikemmin maalaisliitto- Kepu kausi. Suojeluskunnalla ja Suomen poliisivoimilla ei kuitenkaan ole koskaan ollut mitään yhteyttä toisiinsa. Nykypäivän poliisikunnassa on mielipiteiden kirjo laidasta laitaan. Tosin Eduskunnassa istuvat poliisit istuvat salin oikealla puolella, mutta edellisessä Eduskunnassa oli demareillakin poliisiedustaja.
Vaikka tänään ei Suomen sisäisen järjestyksenpitäjä enää kuusiseipäillä, tai ranstakoilla ihmisiä pieksä, niin kuin iso-isän aikaan. No sitten kuitenkin -50 ja -60 luvuilla kuitenkin viinapullon rikkomisesta kadulla tuli humalaiselle patukkaa olan takaa. -80 luvullakin poliisin tottelemattomuudesta, vaikka siihen ei kohdistunut uhkaa tai väkivaltaa poliisille, pieksettiin patukoilla.
Mitä Korpisuomalainen ajattelee vertaillessaan, eri vuosikummenien tapahtumia ja joutuessaan poliisin pieksämäksi.
Suora vertaus ja linjanveto tulee, lahtaripieksäjiin. Sillä asenteella ei ystävyyttä rakenneta.Miksi poliisille yleensä keljuillaan?
Saksassa varovat toisenmaailmansodan jälkeen poliisi ja armeija, puhumattakaan poliitikoista, käyttämästä kovia otteita tai mitään natsi tunnuksia. Saksalaiset toivovat anteeksiantoa maaailman ihmisiltä.
Onko Suomalainen järjestyksenpitäjä vielä vanhalla linjallaan?
"Saksassa varovat toisenmaailmansodan jälkeen poliisi ja armeija, puhumattakaan poliitikoista, käyttämästä kovia otteita tai mitään natsi tunnuksia. Saksalaiset toivovat anteeksiantoa maaailman ihmisiltä."
Ai jaa? Milläs perustelet? Kyllä Saksan poliisi on ollut kautta aikain suomalaisia virkaveljiään kovaotteisempi. Esimerkkinä 1970-luku ja Länsi-Saksan poliisin otteet vasemmistoterroristeja kohtaan.
Ja miten nuo natsitunnukset tähän liittyy? Tietääkseni Suomen poliisin tunnus on edelleen leijonamiekka eikä hakaristi...
Saksa on ainoa EU maa, missä natsitunnusten käyttö on kriminalisoitu.
Ajatellaampa, vaikka -90 luvulla Kirkkonummella tapahtunutta piiritystilannetta, miten poliisi ampui toistakymmentä laukausta haulikoilla piiritettyyn. Siitähän media jauhoi kauan - poliisin kovaotteisesta aseenkäytöstä.
Poliisin kovaotteisuus itse luo lisää rikoksia, kun "Korpisuomalaiset" suuttuvat ja kostavat tapahtuneen. Muistaako poliisi työssään, miten historia on mennyt ja mistä poliisin organisaatio on muodostunut. Monet ihmiset mieltävät sen suojeluskuntalaisiin rotakalla pieksäjiin. Se on helppo mieltää kun on suuttunut, mutta kuka suututti.
Saksalaiset tekivät vanhaan menneisyyteensä täydellisen uudistuksen. Vanhaa viilaamalla saa vain epäilyn... Jos ajattelee monia Suomalaisten poliisien mielipiteitä politiikasta, voimankäytöstä ja arvostuksesta ihmisiä kohtaan, niin se on osa-rikosten "leivin-uuni", koska "puhdistautumista" historiassa ei ole tapahtunut.
Toisenlaisen kuvauksen antaa Paasilinna
Petsamon poliisista/suojeluskuntaan
kuulumisesta.
"Ajatellaampa, vaikka -90 luvulla Kirkkonummella tapahtunutta piiritystilannetta, miten poliisi ampui toistakymmentä laukausta haulikoilla piiritettyyn. Siitähän media jauhoi kauan - poliisin kovaotteisesta aseenkäytöstä."
Kyllä jokaisessa maassa poliisi joutuu syytetyksi liiallisesta voiman käytöstä. Tuo esimerkkisi tilanne sattui tosiaan jo kymmenkunta vuotta sitten. Se on myös varsin ainutlaatuinen tapaus Suomessa. Silloinkin myös poliisin ampuma henkilö oli aseistautunut ja ampunut aiemmin useita laukauksia mm poliisihelikopteria kohti. Oli olemassa vaara, että hän paetessaan käyttää aseitaan uudelleen ja kenties surmaa jonkun. (Jos näin olisi käynyt niin ketäpä olisi syytetty? Poliisiapa tietenkin kun ei pysäyttänyt miestä silloin kun siihen olisi ollut tilaisuus...)
Mutta kommenteistasi saa sellaisen käsityksen, että tuollaiset ampumiset olisivat Suomessa arkipäivää. Suomalaisen poliisin aseenkäyttö on loppujenlopuksi varsin kurinalaista. En muista koska poliisi olisi viimeksi ampunut aseetonta. Menee varmaan 1980-luvun puoleen. Silloin ohjeistus salli käyttää asetta esim. pakenevan pysäyttämiseen hiukan eri tavalla kuin nykyään.
Siis, että poliisin kovaotteisuus lisää rikoksia kun korven kansa kostaa? Luulisi sitten, että meillä tapahtuisi poliisimurhia harva se kuukausi jos poliisi kerran on niin väkivaltainen kuin väität.
Harvalla nykyihmisellä joka joutuu tekemisiin poliisin kanssa on kuitenkaan kokemusta suojeluskuntalaisten pieksäjäisistä. Kuinka siis he voivat mieltää saamansa kohtelun juontuvan niistä ajoista?
En ole niin sinisilmäinen, että luulisin suomalaisen poliisin olevan puhdas pulmunen kovien otteiden suhteen. Mutta pamppu heiluu varsin vähän kun vertaa 30 vuoden takaisiin. Myös aseenkäytön ohjeistus ja koulutus on tosiaan muuttunut. Asetta ei saa käyttää jokaisen pakenevan pikkukonnan pysäyttämiseksi. Enää ei esimerkiksi pakenevia autoilijoitakaan pysäytetä ampumalla paitsi äärimmäisessä pakkotilanteessa. Mutta ei tarvitse mennä kuin 80-luvulle kun lehdissä kerrottiin miten rattijuoppoja pysäyteltiin vähän väliä ampumalla renkaisiin.
Jos kansainvälisesti aletaan vertailla, niin Suomessa on voimankäytössään varsin maltilliset ja korruptoimattomat poliisivoimat.
Ei siinä tarvitse kohta poliisien asetta käyttää kun ympärillä olevat henkilöt pistää kaverin ruotuun... työstä se palkka maksetaan eikä valtion vankiloissa, ilmaisella aterialla.
Jäis enää murto osa pikkuveijareita vankilaan..."murhamiehet"
suurin osa vankiloissa lojuvista on taparikollisia ja niitä kun ei enää huvita mikään kun on hörhöllä hyvät oltavat kivensisässä. "joille vielä valtio parantaa oloja" kun heillä on pahaolla, kun on huonot olot, vaikka ite perseileevät. en ymmärrä...
Sua selvästi harmittaa kun suomessa poliisin virkaa ei hoida miliisi kuten tuossa naapurin ihannemaassa!
.... joo kyllä nykypäivänäkin hörhelöt uskos ainakin toisella kerralla, kun ne vietäs koivikkoon ja pistettäs kahtapuolen 1.5 metrisellä halolla... kuten vuonna 1913 kun meidän synnyinkylällä joku vikuroi ja hörhöili... kyllä tämän jälkeen hommat maistu ja pellonkyntäminen luonnistu. ei tarvittu poliiseja... kun yhteisö huolehti, "katkaisu" hoidosta.
Taitaa olla pikemminkin niin päin, että sotien jälkeen otettiin pois poliisin valtuudet sellaisilta tahoilta joille ne eivät olisi alunperin edes kuuluneet.
Kyllä poliisiorganisaatiot ympäri maailmaa perustuvat pikemminkin Lontoossa 1800-luvun alussa perustettuihin poliisivoimiin kuin johonkin suojeluskuntajärjestöön.
murhaajajoukko pois maastamme. Tehkää se punaverinen vallankumouksenne komunistihirmumaissa. Raukat paskat!
Noh,tutustupa hiukan tuohon ihannevaltiosi poliisivoimien toimintaan ja arvostele vasta sitten meidän järjestelmäämme.