Tossa parin vuoden päästä tulee semmonen ongelma vastaan, että jatkaako sitä amk:uun vai yliopistoon. Metsä ala on kumminki se mihin olisin menossa. Että onko täällä ihmisiä jokka on ollu Joensuussa tai Helsingissä opiskelemassa/opiskelee sitä alaa? Olis ihan kiva tietää niistä jotain etukäteen kun ei oikeen aukene mulle noi nettisivut.
Mitkä mahdollisuudet yleensä on päästä yliopistoon kun on suorittanu ammattikolun ja siinä sivussa lukion ja yo-kirjotukset?
Kiitos
Mitkä mahdollisuudet yleensä on päästä yliopistoon kun on suorittanu ammattikolun ja siinä sivussa lukion ja yo-kirjotukset?
Kiitos
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos yo olet niin yo kiintiössä haet. ei kai siinä
ole mitään epäselvää.
joop, mulla ei ole alla kun pelkkä amis-tutkinto ja pääsin tänä vuonna kaikkiin kolmeen hakemaani yo- paikkaan. Kahteen humanistisen puolen ja yhteen matemaattis- luonnontieteellisen tiedekunnan alalle.
Sivusta seuraanneena haluan sanoa, että harkitse tarkkaan. (Esimerkiksi Metsä-lehdessä on todella vähän työpaikkailmoituksia) Metsäpuolen yliopistokoulutuksen suorittaneilla on todella niukasti. Myös AMK-koulutuksen puolella tilanne on sama, vaikkakaan ei yhtä paha.
Ongelma lienee paljolti siinä, että suuret metsäyhtiöt ovat karsineet metsäpuolen organisaatioitaan. Yhä enemmän töitä on siirretty urakoitsijoille. AMK:t ja yliopistot ovat työntäneet työmarkkinoille metsäalan koulutuksen saaneita ihmisiä.