Paljon semmoinen vanha pyöreälamppuinen Lada maksaa? Ja kauan niitä tehtiin?
Pyöreälamppuinen Lada
Eppula
2281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensimmäiset tuotiin Suomeen 1971. Auto pohjautui melko suoraan Fiat 124:ään, joka oli vuoden auto Euroopassa 1967. Taakse tuli rumpujarrut ja moottori nykyaikaistettiin. Jousitusta muutettiin.
Eri varuste- ja moottoriversioita kehiteltiin ja tuonti lopetettiin 1989. Itse ostin Lada 1200L:n uutena v. -87 noin 27 000 markalla kun käytetyt vaihtoautot olivat tuolloin harvassa ja kalliita.
Lada 2106 on edelleen tuotannossa Venäjällä. Siinä on kahdet pyöreät lamput ja se on tosi tyylikäs.
Lada 2101 ja sen versiot olivat oikeita Ladoja. Venäläiset pilasivat mielestäni koko auton, kun 2105 esiteltiin. Kokemukseni mukaan mitä vähemmän eri osia venäläisessä autossa on sitä paremmin sen voi otaksua toimivan.
Itse myin Ladani pois 550 eurolla.
OMA SUOSIKKI ON VAZ 2103 JA VAZ 2106 JA VAZ 2101