Thaiboxing Hämeenlinnaan

Koska?

Thaiboxing vei mukanaan Lahdessa, nyt tuli maisemanvaihdos Hlinnaan. Eikö täältä tosiaan löydy lajin seuraa? Kickboxing ei käsittääkseni ole aivan sama asia. Löytyykö täältä ihmisiä jotka olisivat vaihtaneet muay thain potkunyrkkeilyyn?

6

2633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jogurtti

      Molempia olen harrastellut ja ovat kyllä eri lajeja tekniikat ja kaikki muukin poikkeaa aika paljon toisistaan.

    • Hiipivä tiikeri, piilotettu...

      Vaidoin toisinpäin, potkunyrkkeilystä thainyrkkeilyyn ja ainoa asia mikä harmittaa on se, etten vaihtanut jo aikaisemmin. Potkunyrkkeily on täynnä sekavia sääntöjä, ristiriitaisuuksia, potkut tuntuu olevan lajissa sivuseikkana ja vyöarvot ovat hassuja. Thainyrkkeily on kamppailulajia hienoimmillaan. Siinä ei otteluita voita lyönneillä (ellei tietty tyrmää), vaan vaaditaan pelisilmää, potkujen hallintaa, lähiottelutaitoja ja matsitkin ovat kokeneimmilla aina 5-eräisiä.
      Minun mielestäni treenaamisen ilo täytyy olla se tärkein juttu, oli laji mikä hyvänsä. Thainyrkkeily kiehtoo minua juuri sen haastavuuden, monipuolisuuden ja potkutekniikoiden vuoksi. Potkunyrkkeily muistuttaa liikaa tavallista nyrkkeilyä ollakseen potkulaji.

    • jogurtti

      Olen vaihtanut potkunyrkkeilyn thainyrkkeilyyn ja vaikealta tuntuisi vaihtaa takaisin.Sen verran hassua touhua toi potkunyrkkeily kaikkine sääntö sekoiluineen,vöineen ja muine ihmeellisyyksineen.Thainyrkkeily suoraviivasempaa ja selkeempää touhua.

    • Koska?

      Kiitos vastauksista! Tuota hieman pelkäsinkin. Thainyrkkeily on laji josta "kaikki turha" on karsittu pois ja se siinä osaltaan kai viehättääkin. Monia erilaisia lajeja olen kokeillut, mutta tässä lajissa on se jokin. Hyviä treenejä kaikille! ;)

    • Avataampas keskustelua uudelleen. Seuraa Hämeenlinnasta ei löydy edelleenkään. Kiinnostuneita harrastajia varmasti löytyisi. Toimintaa voisi mielestäni käynnistää aluksi pienimuotoisesti lajia jo harrastaneiden kesken ja katsoa sitten eteenpäin. Harrastuspaikka tietysti pitäisi löytyä ihan ensimmäiseksi. Eli miten on, löytyykö innostuneita?

    • NKU

      Kysy kushinkanista josko saisi luolalle treeniaikoja tai kaupungin liikuntatoimesta. Tilat ovat Hämeenlinnassa kortilla ja vuokraus maksaa paljon.

      Hyvinkäällä on lähin (RNC) n.40min Hämeenlinnasta jossa thainyrkkeilyä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      69
      8907
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5584
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5036
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      16
      3886
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      39
      2730
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2691
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      44
      2633
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe