Albinomonninen

parveton

Käytettynä ostamani akvaarion mukana tuli 2 albinomonnista (kalojen iästä ei tietoa). Monniset ovat tosi mukavia seurailtavia mutta tulimpa lukeneeksi että parvi olisi parempi vaihtoehto kuin pari. Onko albinomonniset vaan tiettyä lajia vai mistä tiedän ostaa "oikean" lajin albino muunnosta ? Vai kannattaako ylipäätään hankkia enempää koska kalojen iästä tai sukupuolesta ei ole tietoa. Ja ihan hyvin tuntuvat liikkuvan ja viihtyvän kahdestaankin.

2

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainomieli1981

      Albiinomonnisen nimellä myytävät kalat ovat joko kuparimonnisen tai täplämonnisen albiinomuunnoksia. En mene varmaksi sanomaan mutta luulisin, että albiinot kuparimonniset ovat yleisempiä.

      Osta ihmeessä lisää jos vain on mahdollista, kaksi ei ole kunnon parvi. 6-8 olisi jo hyvä määrä. Riippuu tietenkin altaastasi voitko ottaa lisää, kuinka iso se on ja mitä muita kaloja siellä on?

      Onhan sinulla altaan pohjalla hienoa hiekkaa? Sora ei ole hyväksi monnisille koska niiden viikset kärsivät siitä, eivätkä ne pääse tonkimaan kunnolla pohjaa. Omat monniseni viipottavat pohjalla jatkuvasti naama silmiin asti hiekassa, ja näyttävät oikein tyytyväisiltä :)

      • parveton

        Joo hiekkapohja on meilläkin kovassa tonkimis käytössä. Akvaankin mahtunee muutama monninen lisää ihan tälläisen peruskalaston lisäksi (inkkarit, neontetrat ym.) Että ei muuta kun kuparimonnisia ostaman. Ilmeisesti ihan perusvärityksellä olevat monniset passaa sekaan ( ei kai kalat ole "rasistisia" jos vähän eri värillä olevaa samaa lajia tulee joukkoon mukaan? )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      163
      2566
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      75
      2380
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      69
      2042
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      128
      1853
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1828
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      104
      1570
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1554
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      40
      1418
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1214
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1211
    Aihe