Iaido

Jepujee

Olisin kiinnostunut aloittamaan Iaidon, mutta ongelmana, tai pitäisikö sanoa haasteena, on se että Iaidoa ei ole mahdollista harrastaa omalla kotipaikkakunnallani joten olisi lähdettävä Turkuun harrastamaan. Matkaa ei nyt sentään ole kuin vajaat 30km, mutta koska olen alaikäinen niin minulla ei ymmärettävästikään ole omaa autoa saatika ajokorttia joten matkat olisi taitettava vanhempien kyydillä tai bussilla.
Kävin siis katsomassa Turku Aikikain sivuilta hieman heidän Iaidon harjoitusaikojaan ja ikäväkseni huomasin että useat niistä ovat kovin aikaisin aamulla.
Ajattelinkin kysyä, jos täältä vaikka löytyisi Iaidon harrastajia, että kuinka "sitovia" nuo harjoitukset ovat? Tarkoitan nyt sitä että olisiko se ongelma jos sattuisi käymään vain yksissä tai kaksissa harjoituksissa per viikko?

Voitte tietysti pistää myös omaa juttua Iaidosta jos nyt tulee mieleen jotain kirjoitettavaa. Vastauksia varmasti arvostan kunhan ovat asiallisia.

6

1202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kenttis

      1-2 kertaa viikossa on kyllä mielestäni ihan tarpeeksi aktiivista käyntiä oli laji mikä hyvänsä. Tuskinpa siellä hirveästi valitetaan kunhan vain maksat ajallasi laskut :)

      • Jepujee

        Hehe, niin se kai on. Alkeiskurssille nyt ainakin sitten katselemaan kun alkavat ja katsoo sitten, että miten homma lähtee käytännössä käyntiin ;D


    • entinen_turkulainen

      Turku Aikikain iaidoosasto vastaa luultavasti aika nopeasti jos kysyt heiltä suoraan.

      Mutta:

      Turussa alkeiskurssi on aina(?) ollut iltapäivällä/illalla ja yleensä sunnuntaisin(?). Aamutreeneille pääsee vasta alkeiskurssin jälkeen. Treeneille mennään kun itselle sopii, mutta kannattaa (siis alkeiskurssin jälkeen) käydä ainakin 3 kertaa viikossa (1 on ainakin liian vähän). Alkeiskurssin aikana kannattaa käydä jokaisella harjoitustunnilla koska niitä on loppujen lopuksi aika vähän.

      Iaidonharrastaja pitää muuten olla > 15 v (tai oliko se 16?).

      Ja ÄLÄ OSTA miekaa/bokkenia ennenkuin olet keskustellut asiasta kurssin vetäjän kanssa!!! :)

      • Jepujee

        Ajatuksissa ottaa vielä yhteyttä ja selvittää asioita.
        Noista sunnuntai treeneistä, tai viikonloppuna olevista treeneistä yleensä ei olisi huolta sillä niihin ainakin pääsisin "varmasti"(tokihan aina voi sattua jotain). Lähinnä huolestuttaa se, että useat arkiharjoitukset olisivat kovin aikaisin.
        Ja tuosta ikärajasta sen verran, että jotain sellaista vähän uumoilinkin. Itselleni ikää kertynyt 16 vuotta joten täytyy toivoa että on tarpeeksi :P
        Mutta kuten jo mainitsin, täytyy ottaa Aikikaihin yhteyttä ja yrittää kysyä heiltä mahdollisista aikatauluista sun muusta.

        Kiitosta vastauksista.


    • Berserker

      30 km aika lyhyt matka.

      Itse kävin 4 kuukauden ajan iaidoa treenaamassa 230 km päässä ja nykyään käyn la ja su 90 km päässä. Ajan omalla autolla, joten rahaa menee. Mutta on kyllä sen arvoistakin ollut tähän asti!

      Kannattaa tosiaan kysellä sieltä seurasta ja hyvällä tuurilla siellä joku treenaaja asuu samalla paikkakunnalla ja mahdollisesti voisit liikkua hänen kyydissä.

      Kannattaa yrittää käydä mahdollisimman monissa harjoituksissa mutta ei se ole väärin käydä vaikka kerran viikossa. Kyllä silläkin saa henkistä pääomaa kasvatettua.

      • ninja

        Kunhan peruskurssin on käyny, niin ei tartte niin voi käydä harvemminkin treeneissä, koska samoja 10 kataa niissä aina tehään ja niitä voi aikahyvin kotonakin treenata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3684
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2011
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1333
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1226
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      107
      1108
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1075
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1020
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      975
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      886
    Aihe