Aikeissa ostaa A6 sedan mallia, mahdollisesti A6 2.4 Quattroa automaatilla. Onko kokemuksia täysin vastaavasta tai tyylisestä. Millainen auto ajaa? Onko odotettavissa suuria vikoja/huoltoja. Miten yleisesti ottaen menee rahaa huoltoihin merkkiliikkeissä. Ei ole ikinä quattroa ollut, eli nyt pitäisi ainakin talvella olla vähän enemmän mukavuutta. Miten tuon tehoinen auto kulkee, riittävästi voimaa? Yleistä tietoa/kommentteja..
A6 01/02
jusbe
61059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En voi muuta sanoa kuin, että vältä moista autoa jos et halua joka kuukausi maksaa korjauskuluja alustan ja voimansiirron vioista. Puhumattakaan sähkövioista.
Mulle riitti.
kalliin auton ei voi olettaa,että siinä on korollan ylläpitokulut...;)
Yleisesti ottaen kiinnostaakin miten paljon ylläpito maksaa? Tietenkin on tapauskohtaista, mutta näin yleisesti, jos olettaa että mitään erikoista ja hullua ei tapahdu..
Tässä faktatietoa ja kokemuksiani sillä ostin kyseisen auton kaksi vuotta sitten, jolloin autolla oli ajettu 90.000 km.
Huolto- ja korjauskustannukset ovat olleet seuraavat:
1. 90.000 km huolto, noin 1.000 euroa (sis. korjaukset)
- jakohihnan vaihto
- vesipumpun vaihto
- takajarrulevyt!!!!
2. 105.000 km huolto, 395 euroa
- ei korjauksia
3. 110.500 km takuukorjaus
- vaihdetttu alaetutukivarret takuuseen
4. 120.000 km huolto. 395 euroa (pelkkä huolto)
Ilmoittivat seuraavat viat
- vetoakselien uloimmat suojakumit ovat halkeilleet - uusittva mitä pikimmin
- etujarrupalat ovat kuluneet
- raidetangon päät ovat väljät
- vasemman takapyörän laakeri on uusittava - rikki/ääntelee!?!?!?!
- etuoven varoitusvalo ei toimi
- ulkolämpötilan näyttö näyttää väärin
A6 on hyvä ajaa. Rengasäänet tulevat sisälle. Moottori kuluttaa öljyä. Automaatti, 2-veto kuluttanut polttoainetta keskimäärin noin 10.5 l / 100 km.
Kokemuksieni perusteella itse en tule enää ostamaan samanmerkkistä autoa sillä luulen, että samalla rahalla saa vähintään yhtä hyviä ja vähemmän vikoja omistavia autoja.
2 vuotta siis ollut 2.4. Ei mitään vikoja! Öljynkulutuksen saa pois vaihtamalla long-life -öljy normaaliin.
Tuntuu, siis että aika taspauskohtaisia nämä viat.