380

Mitäs sanoisitte tästä kalastosta 380:n litran akvaarioon? 2x lehtikala, 15x kerritetra, 15x korutetra, 6x kaarimonninen, 4x nuolimonni, 2x partamonni ja 4x(1 koiras, 3 naarasta) töyhtökääpiöahven?
4345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hieman kalastollista korjausta.

Kun Kerran taidat olla Lehtikaloihin mieltynyt niin mikä ettei.
Tiesitkö että Lehtikala on peto joka aikuisena syö suihinsa kaikki alle 7cm pikkukalat yksi kerrallaan ja on saalistus menetelmässään ERITTÄIN tehokas, imu ääni kuuluu komeesti akvaarion ulkopuolelle jos olet paikalla kun se nappaa saaliin.
Joten Kerri ja Korutetrat eivät tule kyseeseen samaan akvaarioon, valitettavasti.

Nuolimonneja voisi olla enemmänkin! 6-8kpl

Kaarimonnisia ehdottomasti väh. 10kpl (hiekkapuhallus hiekkaa pohjahiekaksi!!!)

Partikset OK jos osaat valita molemmat samaa sukupuolta, muuten tulee poikueista harmia. Ne saattavat synnyttää pahimmassa tapauksessa kuukauden aikana 1000 poikasta joista 90% selviää elossa, sillä luultavimmin "maistuvat" niin pahalle ettei peto kaloillekkaan kelpaa??

Töyhtöille vihreetä valoa.

Jos vielä mielit jotain parvi kalaa tuonne, hanki ne ennen Lehtisiä ja Kasvata aikuisiksi, esim.
Keisaritetra http://www.varusteleka.fi/laura/kalat.php?nayta=63 olisi oiva vaihtoehto, n. 15-20 kalan parvi.

Lasketaas rasitus arvo(täys kasvuisen kalan pituudesta)

Nuolimonneja 6-8kpl -- 1cm/1l = 32
Partikset 2kpl -- 1cm/1l = 40 (mulla on oikeesti 20cm partis!)
Kaarimonnisia 10kpl -- 1cm/1l = 70 (jos sattuu luonnon muotoa löytymään!)
Töyhtöjä 4kpl -- 1cm/1l = 32
Keisaritetra 15-20kpl -- 2cm/1l = 120
= 362

Olis aikas sopiva kalasto ja mulla oliskin sulle kuteva Lehtikala pariskunta sulle odottelemassa, hehe. Mitäs?
Lehtis pariskunta -- 2cm/1l

Äänestä
  • otan neuvoista vaarin :)

    Äänestä

  • jope kirjoitti:

    otan neuvoista vaarin :)

    meillä on lehtikala(1) kun 3 on kuollut...sitten intiaaninsulkia samassa muita pienempiä kaloja. ei se koskaan ole häätänyt muita pienempiä, paitsi kun neontetroja erehdyin laittamaan, niin jouduin siirtämään sen parven heti pois...meinas alkaa hyökkimään!mulla on ollut aina kalat niin sekaisin kun olla ja voi ja kyllä ne on hyvin sopeutunut.kait se on kun meilläkin on 375l.n akvaario! tarpeeksi tilaa.

    Äänestä

Luulisi, että korkeanmalliset korutetrat eivät mahdu lehtikalan suusta alas. Ovat aika isoja möllyköitä aikuisina. Nuolimonneista en sitten taas olisikaan ihan niin varman. Riippuu hieman tietysti nuolimonnin lajistakin ja aikuispituudesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jope kirjoitti:

Mitäs sanoisitte tästä kalastosta 380:n litran akvaarioon? 2x lehtikala, 15x kerritetra, 15x korutetra, 6x kaarimonninen, 4x nuolimonni, 2x partamonni ja 4x(1 koiras, 3 naarasta) töyhtökääpiöahven?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu