karhunkierros vk34-35

joonass

Moi!
Ois tarkoitus käydä käveleen toi karhunkierros tuossa elo-syyskuun vaihteessa. joten jos jollaki on tietoo siitä reitistä, muutaki kun mitä netistä olen saanu lukea, niin eiku viestiä tulemaan. Niin ja mukavaa retkiseuraa tietenkin haetaan, siis tavataan tulilla...

3

1462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pht

      Meillä olisi tarkoitus lähteä samoilemaan karhunkierrokselle elokuun viimeisenä maanantaina, mikäli lomat järjestyy. Ei olla ennen käyty mutta niin kova into on päällä että on pakko päästä. Ei olla vielä edes uskallettu suunitella sen enempää, ennenkuin varmistuu että päästään lähtemään, muuten minä ainakin petyn kamalasti. Se on aina hieman hankalaa saada ketään omasta kaveri porukasta lähtemään mukaan, kun harvaa kiinnostaa lähteä mettän keskelle. onneksi on saman henkinen serkku, joka vähän innostui kun pyysin mukaan. Vielä täytyy toivoa parasta lomien suhteen, että ei suunnitelmat kariudu.

    • tanja

      Oltiin vuosi sitten karhunkierros kiertämässä ja taidetaan taas tossa viikon päästä olla matkaamassa sinne. Oli justiinsa tässä elo-syyskuun vaihteessa ja ensimmäiset yöpakkaset oli tappanu hyttyset joten se riesa oli pois :)
      Teltta meillä oli mukana muttei nukuttu siinä kun vimonen yö lähellä rukaa että päästiin ajoissa kuusamon tropiikkiin kylpemään ja nukkumaan oikeassa sängyssä.
      Kulkeminen siellä oli hieman vaikeampaa kun olin kuvitellut, ainakin joissain kohdin. Mökeissä oli aina tilaa ja joka yö nukuttiin saksalaisten kanssa, joten niitä siellä ainakin riittää. Hyvä mieli ja reipas asenne mukaan, viimeiset tunturit ennen rukaa on ne rankimmat ja ne on mukava jättää sinne viimeiseksi - siis kiertää niin päin että päätyy rukalle ja tropiikkiin!

    • joonass

      juu kiitos viesteistä. Olen nyt tutustunut aiheeseen ja jutellut ihmisten kanssa. Kannattaa kuulemma kävellä se niin että päätyy rukalle. Eli niin sitten. saa nähdä miten menee. Nyt on todella hieno fiilis lähteä kävelemään ja toivottavasti nähdään ja nautitaan luonnosta ja rauhasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      119
      4379
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      153
      3712
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3486
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1768
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1582
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      18
      1228
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe