Miksi alkoholismista vaietaan?

olen huolissani

Alkoholismi koskettaa varmasti suurinta osaa suomalaisia jollain tavalla.
Tietoa alkoholismista on hankala saada, miksi?

Suurin maassamme käytettävä lääkeryhmä on mielialalääkkeet, miksi?

Kuinka moni joutuu syömään mieliala lääkkeitä oman tai läheisensä alkoholiriippuvuuden vuoksi?

Kuinka moneen avioeroon on alkoholin liikakäyttö syynä?

Kuinka moni lapsi alkoholisoituu vanhempiensa alkoholin käytön seurauksena?

Onko alkoholismien haittojen hoito edullisempaa kuin ennaltaehkäisy?

Miksi kissaa ei nosteta pöydälle?

Miksi media suoltaa joka päivä monen sivun uutis otikoita kaiken maailman tyhjänpäiväisistä asioista ja harvoin saa lukea alkoholin aiheuttamista vaaroista ja ongelmista, vaikka ne jos mitkä koskettavat meitä lähes kaikkia?

Onko niin, että alkoholismi on jo sairastuttanut Suomalaiset niin, ettei siitä voi enää julkisesti puhua?
Onko päättävissä elimissä niin paljon alkoholisteja, että asioita painetaan villasella, eihän alkoholistit halua puhua omista ongelmistaan.

10

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elmo

      Yleinen käsitys on, että
      Alkoholisti = juoppo

    • sAAmari

      olen itsekin siitä joskus yrittänyt herättää keskustelua (en täällä vaan lehdissä). Muualla maailmassa, etenkin angloamerikkalaisissa maissa, alkoholismi nähdään jo sairautena, ja sen hoito kuuluu lääketieteelle ( esim. AA:lle). Suomessa sitä pidetään edelleen sosiaalisena ongelmana eikä sairautena. Taustalla on edelleen ajatus, että ongelma poistuu kunhan ihmisille hommataan asunnot ja annetaan sossusta rahaa. Samalla elätetään näkemystä alkoholismista henkilökohtaisena heikkoutena, "selkärangattomuutena". Sana 'alkoholisti' herättää mielikuvan siltojen alla asuvasta pultsarista, ja sen takia esimerkiksi edelleen työssä käyvän alkoholiongelmaisen on erittäin vaikea myöntää ongelmansa ja lähteä hakemaan apua.

      Toivottavasti tilanne on vähitellen muuttumassa. Tällä hetkellä ihmiset eivät tunnu halukkailta tunnustamaan/tunnistamaan alkoholismia, koska siihen liitetään niin suuri häpeä, mutta jos sanoma alkoholismista sairautena vähitellen leviää niin asenteet toivottavasti muuttuvat.

      Tähän saakka A-klinikkasäätiö on ollut hallitsevin toimija alkoholismin saralla, mutta onneksi EU:n myötä muutoksia tulee. Esimerkiksi kilpailulainsäädäntö vähentää kolmannen sektorin avustuksia niin, että yksityiset palvelut voivat tasavertaisesti kilpailla niiden rinnalla, ja yksityisten palvelujen joukossa on niitäkin, jotka tuovat esiin ajatusta alkoholismista sairautena.

      Lukuvinkki: jos et vielä ole lukenut Marty Mannin kirjaa "Alkoholismi" niin lukaisepas! Se on kirjoitettu jo muutama vuosikymmen sitten, ja kuitenkin siinä on jo kuvattu täysin selvästi alkoholismin oikea olemus = sairaus.

      • renttu

        Kun yhteiskunta myy ja tyrkyttää viinaa ihmisille,on sen myös osallistuttava ongelmien hoitoon,ja siksi on tärkeää,että sairaus voidaan tunnistaa.
        Onhan suurin osa sairauksista "itseaiheutettuja" jopa osa tapaturmista jos niin halutaan ajatella.


    • salailija itsekin

      ei ymmärretä,koska sitä ei tunnusteta.Meidänkään perheen yli kaksikymmentä vuotta terrorisoinutta alkoholistia ei ole missään tilastoissa,koska olemme aina vaieten hoitaneet asiamme perhepiirissä. Tiedämme,että se on väärin,mutta nän pääsemme "helpommalla".Uskoisin näin pitkälti tehtävän suurimmassa osassa ns."paremmissa piireissä".Vain alempien sosialiryhmien ongelmat tuodaan julkisuuteen,jolloin todelliselta ongelmalta suljetaan silmät.Näin päättäjät voivat nukkua yönsä rauhallisesti.

    • etsiä

      "Alkoholismi koskettaa varmasti suurinta osaa suomalaisia jollain tavalla.
      Tietoa alkoholismista on hankala saada, miksi?"

      Kirjastoissa on täälläpäin lääketieteen osastolla pitkä rivi kirjoja, varmaan muissakin kirjastoissa.

      Netistä löytyy useita keskustelupalstoja ja tietoa, kun vain osaa hakea.

      • samaa mieltä

        kyllä löytyy, mutta mistä löytyy kunnon apua alkoholistien läheisille?

        Ei kaikki voi noin vaan mennä johonkin aa:n läheisille tarkoitettuihin ryhmiin. Syynä voi esim. olla häpeä, miehen mustasukkaisuus (ei voi mennä mihinkään yksin) tai olet tunnettu henkilö, jonka täytyy itsensä tai työnsä takia salata tilanteensa.

        Alkoholistin puolison mielessä on jatkuvasti pelkoa ja ahdistusta, en ainakaan itse ole löytänyt kuin muutamia mielestäni hyviä kirjoja, joista olen jonkin asteista valaistusta saanut alkoholistin mielenliikkeistä.

        Uskonnollinen en ole, joten sekin sulkee pois monta kanavaa.
        Varmasti en ole yksin näine ajatuksineni, suurin osa on hiljaa ja kärsii.

        Jos sinulla on tietoa useista keskustelupalstoista, niin voisitko ystävällisesti laittaa tähän ketjuun linkkejä niihin.


      • AL-ANON
        samaa mieltä kirjoitti:

        kyllä löytyy, mutta mistä löytyy kunnon apua alkoholistien läheisille?

        Ei kaikki voi noin vaan mennä johonkin aa:n läheisille tarkoitettuihin ryhmiin. Syynä voi esim. olla häpeä, miehen mustasukkaisuus (ei voi mennä mihinkään yksin) tai olet tunnettu henkilö, jonka täytyy itsensä tai työnsä takia salata tilanteensa.

        Alkoholistin puolison mielessä on jatkuvasti pelkoa ja ahdistusta, en ainakaan itse ole löytänyt kuin muutamia mielestäni hyviä kirjoja, joista olen jonkin asteista valaistusta saanut alkoholistin mielenliikkeistä.

        Uskonnollinen en ole, joten sekin sulkee pois monta kanavaa.
        Varmasti en ole yksin näine ajatuksineni, suurin osa on hiljaa ja kärsii.

        Jos sinulla on tietoa useista keskustelupalstoista, niin voisitko ystävällisesti laittaa tähän ketjuun linkkejä niihin.

        http://groups.yahoo.com/group/el-anon


    • Lisbeth

      ..taitaa olla se, että suomea pidetään "holhousyhteiskuntana" jo muutenkin liikaa, ja sitä pidetään huonona asiana. Kaikkien pitäisi selvittää itse asiansa?

      Ja alkoholistin on vaikea toipua ilman omaa halua, kun halu löytyy niin yleensä löytyy apuakin. Ainakin AA; piiristä.

    • Suomen päihdepolitiikka on päin mäntyä suurelta osin. Yhteiskunta suhtautuu erittäin ankarasti nuoriin kannabiskokeilijoihin, joita passitetaan vankilaan, josta saavat leiman otsaansa lopuksi ikää. Kovista huumeista tulee vielä kovemmat tuomiot, ja se on mielestäni OK. Huumeisiin suhtautuminen on hysteeristä, ja alkoholista ei kovin puhuta, vaikka välittömien kuolemien suhdeluku huumeet/alkoholi oli viime vuonna 0/2500. Syynä tähän kaksinaamaisuuteen on tietenkin se, että viinan myynti monopolina on valtava tulonlähde valtiolle, kun taas huumekaupalla valtio ei rikastu, päinvastoin, vankilat täyttyvät.
      Alkoholismista tietoa on kyllä saatavilla vaikka kuinka paljon jos sitä hakee, ei sitä kukaan tyrkytä, mutta mediassa ei todella paljon asiaa ruodita, vaan se lakaistaan maton alle samalla, kun ylläpidetään paniikkia kannabista pössyttelevistä tytöistä ja pojista.

    • Ex-juoppo

      Suurin syy on tämä: ALKOHOLISTI ITSE KIELTÄÄ ONGELMANSA! Jos ei ole ongelmaa, ei ole hoidettavaakaan. Aikoinaan kielsin itsekkin ongelmani joten juopottelu saattoi jatkua. Vasta myönnettyäni ongelmani alkoi hidas, mutta varma toipumiseni. Ja hoitopaikkoja on jos niihin haluaa mennä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5573
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      307
      5400
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      85
      4629
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2465
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      3
      2115
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      49
      1905
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1865
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1852
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1810
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      83
      1752
    Aihe