AA- akkuparistot 1.2v

Ostin akkuparistot jotka on 1.2v ja 2200mAh. mistä moinen volttimäärä? toimiiko kamera oikein nuilla paristoilla? kamera on minolta z10
22140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Toimiihan se.
Jos kykenisit mittaamaan paristojen jännitteen kameran sisällä huomaisit, että uudetkin putoaa alle 5 voltin muutaman minuutin käytön jälkeen.
Akut pystyy antamaan saman jännitteen lähes tyhjään saakka.

Äänestä

Tulet huomaamaan eron... eli kamerasi toiminta-aika tulee moninkertaistumaan. NiMH-tyyppiset akkupatteri vaativat muutaman lataus-tyhjäksi-latauskerran, kunnes saavuttavat parhaan kapasiteetin. Niiden ominaisuus on lievä purkaantuminen, eli 1-2 % päivässä akun kapasiteetistä. Aktiivisessa kuvaksessa ei haittaa, joskin harvakseltaa kuvaavaa voi haitata.

Akuilla pystyt tossa kamerassa ottamaan aika helposti 300-500 kuvaa ilman akkujen vaihtoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aargh kirjoitti:

Ostin akkuparistot jotka on 1.2v ja 2200mAh. mistä moinen volttimäärä? toimiiko kamera oikein nuilla paristoilla? kamera on minolta z10

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu