Olen vl ja minua raivostuttaa nuo Oulun säännöt joita vaaditaan helvettiin menon uhalla noudattamaan! Älä tee sitä älä tee tätäjäkäjäkä...
Meidän vl:ien elämä on pelkkää säännöissä rämpimista ja suurin osa niistä aivan päättömiä, vailla järkeä! Eikö niille Oulun päämiehille saada mitään tolkkua?
Meidän vl:ien elämä on pelkkää säännöissä rämpimista ja suurin osa niistä aivan päättömiä, vailla järkeä! Eikö niille Oulun päämiehille saada mitään tolkkua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joukkoharhaa!!!
Ei ne propagandaministerit mitään tajuuuu!!!
Sanopa muuta. Naurettavinta on se, että nuo kaikki säännöt on päätetty näiden päämiesten keskuudessa joskus vuonna porkkana ja punajuuri. Pitäisi pikkuhiljaa oppia hyväksymään se, että maailma muuttuu, on muuttunut koko ajan ja tulee muuttumaan. Ja sääntöjen ristiriitojen selittely (permanentata saa, mutta ei värjätä, tupakkaa saa polttaa, mutta ei juoda alkoholia, internet saa olla, mutta ei telkkaria) sillä, miten niitä asioita ei ole "saarnattu" synniksi ja sillä, miten sellaisia asioita ei "kannata" miettiä on sekin niin käsittämättömän naurettavaa, ettei mitään rajaa. -_-
Jos tuntee uskomisensa pelkkinä sääntöjen noudattamisena, niin silloin kannattaa miettiä onko omassa uskomisessa kaikki kohdallaan. Silloin kun alkaa nuo säännöt ärsyynnyttämään ja ruoho tuntuu aidan toisella puolella vihreämmältä on yleensä uskossa eksytty vaarallisille vesille ja lopulta voi mennä usko. Mutta onhan myös totta että ei pitäisi heti sulkea ketään ulkopuolelle jos ei kaikkia sääntöjä halua jostain syystä noudattaa. Eine ilkeyttään niitä sääntöjä tee vaan rakkauttaan että säilyisitte tässä arvokkaassa osassa. Jokainen vastaa lopulta itse teoistaan ja jumala näkee tekosi vaikka piileskelisit.
>> jos ei kaikkia sääntöjä halua jostain syystä noudattaa. Eine ilkeyttään niitä sääntöjä tee ...
Kirjoituksesi mukaan teillä vl-uskovaisilla sii ON johdon ("ne") määrittelemiä sääntöjä joiden noudattaminen on autuuden ehto?
myös mua ihmetyttää tuo että on muka jotkut säännöt mitä tulis noudattaa,eikös uskominen ole omakohtaista ja jos on oikein uskomassa omatunto sanoo jos on tehnyt väärin.Joku on myös puhunut että pitäs olla jotkut sääntölistat,mut jos sellaset tulee niin silloin ei olla oikeilla jälillä! Minä oon ainakin sitä mieltä että tv:en katselu,meikkaaminen ym.ei ole periaatteessa väärin,mutta siksi niitä pidetään pahana koska ne vie herkästi pois uskosta,kun haluaa koko ajan enemmän ja enemmän. Monilla epäuskosilla on luulo että meillä on tarkat säännöt mitä noudattamalla pysyy uskomassa ja kieltämättä välillä itsestäkin tuntuu siltä kun kuuntelee joittenkin uskovaisten juttuja.Joidenkin mielestä jo pelkkä telkkari on kauhistu,vaikkei sieltä mitään näkyisikään,siis jos jossain vaikka näkee telkkarin pitää suunnilleen sulkee silmänsä. Minä ainakin ajattelen niin että sieltä voi kattoa tiettyjä ohjelmia,nimittäin sieltä tulee paljon myös asiallista ohjelmaa.