yhteen muutto kysely

Minua kiinnostaa kuinka pitkään te uus perheelliset seurustelitte ennen kuin muutitte samaan talouteen omien muksujenne kanssa?
81515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meillä muutettiin yhteen vuoden seurustelun jälkeen. Lapset otettiin mukaan keskusteluun, kun asiaa ruvettiin miettimään. Omat lapseni ovat jo kouluikäisiä, joten siitäkin syystä oli tärkeää kuulla myös heidän mielipiteensä asiaan.

Kaikki on sujunut yllättävän hyvin; ehkä sekin puhuu puolestaan, kun tulen lasteni isän kanssa hyvin toimeen ja olemme ns. yhtäköyttäyhdistys melkeinpä kaikessa lapsiin liittyvässä. Ex-mieheni asuu myös uusperheensä kanssa ja olemme kahvitelleet puolin ja toisin heidän kanssaan.

Olen onnellinen tästä elämästä ja myös siitä, että lapsillani on omien vanhempiensa lisäksi 2 tasapainoista ja fiksua aikuista turvana ja tukena.

Äänestä

vaik heti.Anna mennä vaan sittenhän sen tietää.

Äänestä

Mä oon seurustellut nyt noin 1,5vuotta ja uusperhe on suunnitteilla. Yhteenmuutto tapahtuu aikasintaan ens vuoden alussa, kun saadaan mieleinen yhteinen isompi asunto. Ollaan liikkeellä sillä periaatteella, että yhdessä myös sitten pysytään, eikä ruveta kokeilemaan että onnistuisiko tämä vai ei. Siihen nähden meidän seurustelu aika on varmaan ihan passeli. Mutta jos ei tosiaan lapsilla ole väliä,että kokevat taas heti uuden eron, niin voihan sitä kokeilla vaikka heti.. Kyllä mä pitäisin vuotta ehdottomana miniminä.

Äänestä
  • Halusinpa todeta että kyllä joillakin sitä rohkeutta riittää. Sillä olen sivusta nähnyt myös sen että eräs pariskunta (molemmilla lapsia, toisella todella pieniä)muuttivat yhteen jo 2 viikon tuntemisen jälkeen. Kyllä siinä ihmeteltiin.Heti mentiin myös naimisiin!!!

    Äänestä

Itse olen asunut lasten syntymästä saakka heidän kanssaan.
Ydinperhe me silloin kyllä oltiin.

Äänestä

Ollaan seurusteltu nyt yli 2 vuotta, molemmilla lapsia 4 4, yhteen muutetaan ajallaan, sitten kun edes puolet lapsista muuttanut pois kotoa. Ei mitään kiirettä, lapset kuitenkin kaikki yli 10v ja tietävät vanhempien aikomuksen.

Äänestä

Mies muutti luokseni 2 kk:n jälkeen. Ollaan kohta oltu 4 vuotta yhdessä, mutta jos oltais seurusteltu kauemman aikaa , niin voisin sanoa, etten olisi muuttanut hänen kanssaan yksiin.

Äänestä

...yhes 5 vuotta, enneku varsinaisest muutettii. Ainahan sitä tuli punkattua jomman kumman luona. Sitte ostettii tää mörskä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaana kirjoitti:

Minua kiinnostaa kuinka pitkään te uus perheelliset seurustelitte ennen kuin muutitte samaan talouteen omien muksujenne kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu