Onko kokemuksia? Kuinka ajoissa täytyy rokotuksia ym. hankkia? Olemme menossa 2 viikoksi Dona Paula Beachille Etelä-Goaan, onko siellä muuta viihhdykettä lapsille (7 v.) kuin uiminen?
Lasten kanssa Goalle
4
1005
Vastaukset
- meikku
MOi, itse olin kahden lapsen kanssa Pohjois-Goassa viime talvena, mukavaa oli. Uiminen oli mielipuuhaa, mutta kaikkea muutakin keksittiin... retkeiltiin, syötiin etc.
Rokotuksia otettiin koko porukalle Twinrix- rokotteet /Hepatiitti A B. Ehdittiin ottaan vaan kaksi tehostetta, 3 kk välein, ja sitten vika puolen vuoden päästä ekasta.
Se on elinikäinen, joten lapsille ihan ok.
Muutoin lapsillaha onkin kaikki jäykkäkouristukset etc kunnossa kun ovat pakolliset ottaneet.
Hygieniaan keskityttiin ja pestiin käsiä desinfiointiliuoksella Pirkka käsipyyhkeillä, eikä mahaongelmia ollut.
Lapset joi kuitenkin myös rantarafloissa esim hedelmälasseja ja shakeja. Ja rakasta banana pancakeja.
Suosittelen!- meikku
syötiin myös maitohappokapseleita yksi päivässä. Tiedä sitten auttoiko dropit ja hygienia vai onni...
Muista aurinkovoiteet! - Kiitos vinkeistä
meikku kirjoitti:
syötiin myös maitohappokapseleita yksi päivässä. Tiedä sitten auttoiko dropit ja hygienia vai onni...
Muista aurinkovoiteet!Kiitos tiedoista! Juuri tauteja minä ainakin eniten pelkään, mut hyvä tietää että uskaltaa sentään jotain maitopohjaisiakin syödä. Jäätelöä on aika pakko saada... Ilmeisesti teilläkään ei ollut malarialääkitystä?! En usko että me otetaan. Milloin noi rokotukset pitäis ottaa? Oliko siellä lähellä jotain luonnonpuistoja?
Kiitos vinkeistä kirjoitti:
Kiitos tiedoista! Juuri tauteja minä ainakin eniten pelkään, mut hyvä tietää että uskaltaa sentään jotain maitopohjaisiakin syödä. Jäätelöä on aika pakko saada... Ilmeisesti teilläkään ei ollut malarialääkitystä?! En usko että me otetaan. Milloin noi rokotukset pitäis ottaa? Oliko siellä lähellä jotain luonnonpuistoja?
Ja niitä nukuttaa illalla helposti, kun on vietetty päivä kuumassa!
Ite ollaan oltu 5 kertaa, nyt viimeiset kerrat 3 kuukautta omillaan kerrallaan. Skootterilla pääsee paikasta toiseen ja maha tottuu jopa (kaupasta) ostettuun jäätelöön noin 2 viikossa.
Maitohappojen ansiosta ei ole ollut, kuin kerran lievä ripuli. Maitohappobakteeripillerit kannattaa, sillä kun olimme siellä ennen lasta, oli maha aina ihan sekaisin! Kuumeripuli ja oksennus! Nyt on ollut kaikki hyvin!
Uikaa, shoppailkaa (Ihania bindejä, vaatteita ja muita varsinkin tyttöjen juttuja), syökää ravintoloissa ja leikkikää leikkipuistoissa, (mutta varokaa variksenkakkoja leikkitelineissä), käsihygienia on hyvä muistaa, hehehe!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553