Aaaahh!.. Sieniekstaasi.

TV:ssä oli eilen juttua sienisadosta, eli minä sienimaanikkona kiitämään pöpelikköön. En poimi LSD:n korvikesieniä, joita niitäkin löytyy montaa sorttia, vaan aivan syömäsellaisia. Eivät palturia puhuneet, kanttarellejä kasvaa metsätyypeissä, missä ikinä en ole niitä nähnyt. Vartissa lyhyellä tiedustelulenkillä pannullinen putipuhtaita kanttarelleja, ja heti pannu tulille. Tosi hyvää, ja mukava olo pienenkin metsälenkin jälkeen.
Jaa, että miksi sienistä esitelmöin kuin Marttaseuran sienineuvoja Alkoholi-palstalla? Siksi kun deekulla pitää olla vesikuurilla jotain mielekästä puuhaa sen deekuilun tilalle, muuten uhkaa mennä ketuille. Tunnen muutamia raitistuneita juoppoja, ja kaikille sen kännäämisen tilalle on hankittu tai tullut joku muu sisältö taivaan ja maan väliltä (tässä kohdassa sheriffi nyökkäilee). Se korvaava sisältökin voi muuttua riippuvuudeksi, jopa liikunta, mutta hyvä niin. Eräs korvasi ryyppäämisen kovalla ravipelaamisella, mutta raittiina on millä pelata, ei tule krapula, eikä maksa sano poks. Niin että kaikki sitten keksimään mielekästä puuhaa alkaen pitsin nypläämisestä, ja jos muuta ette keksi, kävelkää henkenne edestä, juosta ei tarvitse.

2

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mustikka-ekstaasi

      Lähdin aamulla herättyäni kahvin jälkeen muutaman sadan metrin päähään kotoani alkaviin mustikkametsiin. Siellä oli mukava miettiä kaikkea elämässäni viime aikoina tapahtunutta. Pitkähkö raittius, retkahdus, mutta olin kuitenkin metsässä täysin selvin päin ilman krapulaa mustikoita mussuttava koirani seurana. Aurinko paistoi ja yhtään hyttystä ei inissyt korvan juuressa. Yhtään hirvikärpästä ei tunkenut hiusksiin. Mustikat sormenpään kokoisia.
      Mikäs sen hienompaa.

    • Arvasit!..piti laittaa oikein silmälasit
      päähän kun aloin lukemaan ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2320
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1172
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe