Paras Rammsteinin levy? Suositelkaa jotain

cloaca

Mikä on mielestänne paras Rammsteinin levy? Perustelkaa. Olisin ostamassa jotain Rammsteinin levyä, ja kaipaisin suosituksia. Mikä kannattaisi ostaa? Millä levyllä on parhaimmat biisit?

11

1290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Til-likka

      Kaikki hyviä.. Ehkä mutterista kuitenkin löytyy parhaat..
      ..ich will

    • Jeese

      Suosittelisin ostaamaan kaikki Rammstenin levyt. Ensiksi kannattais ostaa vanhin levy ja siitä eteenpäin eli ensin herzeleid,Sehnsucht,Mutter ja Reise,reise. jaa että millä levyllä olis parhaat kappaleet. Siihen asiaan et osaa kyllä sanoa.Kaikilta levyillä on niin hiton hyviä biisejä ettei voi sanoa millä levyllä olis parhaat kappaleet,mutta jos on pakko valita sanoisin Sehnsucht. Onhan siellä tunnetuin kappale eli Du Hast.

      • Kein Engel

        Jos pitää biisien perusteella valita, niin minulla tulee aika tasapeli Sehnsuchtin ja Mutterin välillä. Osta molemmat. Tee se jo tänään.


      • Kein Engel kirjoitti:

        Jos pitää biisien perusteella valita, niin minulla tulee aika tasapeli Sehnsuchtin ja Mutterin välillä. Osta molemmat. Tee se jo tänään.

        Suosittelisin ostamaan kaikki Rammsteinin levyt, sillä ainakin minun on vaikea kovana Rammstein-fanina nimetä vain yhtä parasta albumia.

        Tosin se uusin albumi "Reise Reise" ei iskenyt minuun yhtä paljon kun aikaisemmat julkaisut.

        Varsinkin albumit "Mutter" ja "Sehnsucht" ovat mielestäni molemmat aivan huippulevyjä, samoin myös Herzeleid ja "Live Aus Berlin".


    • ..ovat juuri sitä!

      Kolmelta ensimmäiseltä levyltä löytyy tasavahvasti hyviä biisejä. Lisäksi Live aus Berlin DVD on upea - silmänruokaa (erityisesti Wollt Ihr das bett in Flammen sehen...), efektejä (legendaarisin Rammstein biisin alkajaisiksi) ja tunnelmaa piisaa... Uusin on vielä hankkimatta - kuultu kyllä...

      • saassata

        sehnsucht ja mutter


    • Attention

      No mulla on kotona ne kaikki levyt ja suosittelen että ostat ne kaikki, ehdottomasti. Voit aloittaa oikeastaan ihan mistä vaan, itse aloitin Mutterista. Mutter on mielestäni rankin, menevin ja paras. Ehkä toimivin kokonaisuus...

      Nyt odotellaan vaan Reise Reise vol2:sta

    • light.moon

      Kannattaa ostaa jokainen levy.

    • cloaca

      Otan neuvoistanne vaarin, ja ostan kaikki levyt (ajallaan), ja olen päättänyt aloittaa mutterista.

      • Sanoin tuossa aikaisemmin ettei uusin albumi "Reise reise" ollut mielestäni yhtä hyvä kun Rammsteinin aikaisemmat levyt, mutta ostin tämän albumin tällä viikolla ja täytyy sanoa sittenkin että erittäin hyvä levy on kyseessä.

        Levyn sinkkubiisinä oli "America" joka ei ainakaan heti minuun iskenyt yhtä paljon kun muut Rammsteinin kappaleet, mutta tuosta levyltä löytyy monia huippubiisejä.

        Varsinkin kappaleet "Mein teil, Moskau, Morgenstern, Stein Um Stein ja Ohne Dich" ovat ihan parasta Rammsteinia joita tosifani ei voi jättää väliin:)


      • angelina10
        DarkFear kirjoitti:

        Sanoin tuossa aikaisemmin ettei uusin albumi "Reise reise" ollut mielestäni yhtä hyvä kun Rammsteinin aikaisemmat levyt, mutta ostin tämän albumin tällä viikolla ja täytyy sanoa sittenkin että erittäin hyvä levy on kyseessä.

        Levyn sinkkubiisinä oli "America" joka ei ainakaan heti minuun iskenyt yhtä paljon kun muut Rammsteinin kappaleet, mutta tuosta levyltä löytyy monia huippubiisejä.

        Varsinkin kappaleet "Mein teil, Moskau, Morgenstern, Stein Um Stein ja Ohne Dich" ovat ihan parasta Rammsteinia joita tosifani ei voi jättää väliin:)

        älä osta vaan yhtä levyä vaan kaikki saman tien, jokanen rammsteinin levy on aivan loistava. hanki siis kaikki tai jäät paljosta paitsi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      180
      10745
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      105
      7573
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      33
      7421
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4811
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      2174
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      40
      1671
    Aihe