Kiinnostuin naksutinkoulutuksesta ja ostin naksuttimen. Kokeilin totuttaa koiraani naksuttimeen naksauttamalla ja antamalla makupalan, mutta se pelästyikin ihan hirveästi eikä suostunut ottamaan herkkua vaan juoksi nopeasti sängyn alle piiloon. Aiemmin se ei ole pelännyt mitään kovia ääniä tms. Tilanne oli rauhallinen, olin kahdestaan koirani kanssa kotona. Miten jatkan tästä eteenpäin? En ole saanut vaimennettua ääntä mitenkään. Kiitos etukäteen :)!
Koirani pelkää naksutinta
naksutuspelkoinen
7676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koirani on 1v 3kk vanha suomenlapinkoiranarttu, just leikattu
Hei!
Mä olen aloittanut klikkerikoulutuksen meidän 1v. kääpiösnautserille.
Jos koirasi pelkää ääntä, niin kannattaa ottaa nami käteen ja laittaa naksutin taskuun ja klikata naksutinta taskun sisällä kerran jolloin ääni on vaimeampi.
Myöhemmin esim. n.tunninpäästä toistaa tämä. eli yksi klikkaus nami
Sitten toistat tätä n.10 kertaa [muutaman päivän aikana (ei kaikkia samana päivänä, kun kerran koirasi pelkä] , jonka jälkeen voit ottaa naksutinta taskun suulle ja klikata nami ja taas n.10kertaa eri päivinä (esim.3-4 klikkausta per. päivä
Tietysti kannattaa hakkia kirjallista aihetta, ettei käytä naksutinta väärin jatkossa, kun opettaa temppuja
[tämäkin on vain minun näkemys asiasta]
Itselläni on myös arka lapinkoira, jonka opetin naksutteluun aluksi kuivamustekynän naksutuksella, koska pelkäsi naksutinta.
myös säikyttiin aluksi naksuttimen voimakasta ääntä. Laitoin kapineen lapasen sisään, jolloin ääni vaimentui eikä kuulostanut enää niin pahalta.
Miksi käyttää naksutinta, jos se on ongelmallinen? Kyllähän ilman sitäkin voi opettaa samalla teorialla ja lähtökohdilla. Sille koiralle on ihan sama, mihin se ehdollistuu siinä koulutuksessa - se voi olla klikkeri, vaikka äänimerkki kuten suun naksautus tai vaikka kehu sopivalla äänensävyllä. Älä nyt käsitä väärin - naksutin on ihan hyvä välinen kun se toimii, mutta itse äänellä ei ole väliä, kuten aiempi vastaaja totesi (se kynäjuttu). Voit totuttaa naksuun tai miettiä siis jotakin muuta merkkiä saman asian ajamiseen.
aika vaikea sanoa mitään, mutta onko koirasi saanut sähköiskun esim. hevostarhan langoista tai jostain muusta, mika naksahtaa osuessaan johonkin. Voi olla että koiralle tulee pahat muistot mieleen ja välttelee/pelkää naksutin koulutustasi..
kaikille jotka vastisi viestiini. Vinkit olivat tosi hyviä, pitääkin kokeilla esim. tuota mustekynä juttua. Naksuttimen vaimennus ei toiminut. Oikein kaunista alkusyksyä ja kiitos vielä kerran :)