Onko muilla samaa kokemusta karkeista? Kun niitä syö, kohta on maha löysällä ja tulee asiaa vessaan. Siellä sitten oikein norona tulee kaikki ulos. Vai onkohan kyseessa jokin imeytymishäiriö, joka vain sattumalta on karkkien syönnin yhteydessä. Mitkä muut ruoat voisivat tuollasta aiheuttaa? Sinänsä ei vakavaa, jos johtuu karkeista. Nehän voi aivan huoletta jättää pois. Mutta aika kiusallinen vaiva, jos tulee jossain tilanteessa äkkilähtö pöntölle.
Karkit tekevät vatsan löysäksi
6
11104
Vastaukset
- Kiril
Sokeri aiheuttaa aineenvaihduntahäiriöitä ja riippuvuutta, kuten alkoholikin. Vaikka jätät karkit pois niin sokeria saat perunasta ja viljatuotteista, eli hiilihydraateista. Vatsa tulee kuntoon kun jätät kaikki sokerit ja viljat pois, silloin verensokeri tasapainottuu ja tällaisia ongelmia ei tule.
- C6H8(OH)6
Useiat karkit sisaltavat sorbitolia, jolla on laksatiivinen vaikutus.
Laxamucil- ulostuslaakekin sisaltaa sorbitolia. - RessiErkki
Mulla on sama juttu. Suklaasta ei tule mitään ongelmia, mutta varsinkin irtokarkkeina myytävät hedelmäkarekin pistävät pierettämään aivan mielettömästi. Sama vaikutus on myös banaanilla ja viinirypäleillä. Jos töissä syön klo 2 banaanin niin neljän maissa viimeistään meinaa perse räjähtää. Ja vatsa on sekaisin. Voisiko olla joku hedelmäsokerijuttu?
Nykyään meikällä on niin, että kun syön päivällä jotain, niin 5-10min myöhemmin saa mennä vessaan ja tavaraa tulee vetenä ulos. Ja ilmaa myös. Ajattelin pitää jotain ruokapäiväkirjaa ja katson että mikä voisi olla syynä. Nyt veikkaan että se on joko a) peruna tai b) ruisleipä.- _tassu_
Irtokarkeissa on niin paljon sokeria ja mitä erilaisimpia lisäaineita jotka eivät sovi ihmiselle, koska ne on teollisesti valmistettuja.. Itse olen yliherkkä yli puolelle lisäaineista ja kun ne jätin pois niin jo alkaa helpottaa..
Tietenkin vehnä- ja maitoallergia mukaan luettuna, tekee elämästä karvan verran hankalaa :D mutta siihen tottuu.. :) - Haittavero
_tassu_ kirjoitti:
Irtokarkeissa on niin paljon sokeria ja mitä erilaisimpia lisäaineita jotka eivät sovi ihmiselle, koska ne on teollisesti valmistettuja.. Itse olen yliherkkä yli puolelle lisäaineista ja kun ne jätin pois niin jo alkaa helpottaa..
Tietenkin vehnä- ja maitoallergia mukaan luettuna, tekee elämästä karvan verran hankalaa :D mutta siihen tottuu.. :)Karkeissa pitäisi olla haittavero. Ne aiheuttavat niin paljon haittaa ja terveysongelmia.
Ihmettelen, että ikinä kukaan niitä syö, mutta ne jotka syö, ne sitten syö järkyttäviä määriä.
Karkkeja syödään keskimäärin 13 kg henkeä kohti vauvasta vaariin. No vauvat pois, ja osa aikuisista ei koskaan syö karkkia. Mitä todellisuudessa karkinsyöjät sitten syövätkään.
Televisiohaastattelussa kävi ilmi, että joissain perheissä yksi koululainen kiskoi karkkia napaansa jopa 70 eurolla kuukaudessa. Mutta siinä kohtaa alkoi huippaamaan, kun eräs äiti laskeskeli, mitä heidän perheessä menee kukaudessa karkkeihin yms. makeisiin.
En tiedä, onko siihen uskomista, mutta perhe oli aika iso, ja summa oli 300 €:n paikkeilla. Haastattelijaakin hirvitti, mutta he olivat hyvätuloisia, joten tuo summa ei muka heidän talouttaan kovin heiluttele.
- Anonyymi
Hier hier!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205333- 501381
- 11807
- 47779
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58778- 46772
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52757Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49746Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132735Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8734