Onko muilla samaa kokemusta karkeista? Kun niitä syö, kohta on maha löysällä ja tulee asiaa vessaan. Siellä sitten oikein norona tulee kaikki ulos. Vai onkohan kyseessa jokin imeytymishäiriö, joka vain sattumalta on karkkien syönnin yhteydessä. Mitkä muut ruoat voisivat tuollasta aiheuttaa? Sinänsä ei vakavaa, jos johtuu karkeista. Nehän voi aivan huoletta jättää pois. Mutta aika kiusallinen vaiva, jos tulee jossain tilanteessa äkkilähtö pöntölle.
Karkit tekevät vatsan löysäksi
6
11299
Vastaukset
- Kiril
Sokeri aiheuttaa aineenvaihduntahäiriöitä ja riippuvuutta, kuten alkoholikin. Vaikka jätät karkit pois niin sokeria saat perunasta ja viljatuotteista, eli hiilihydraateista. Vatsa tulee kuntoon kun jätät kaikki sokerit ja viljat pois, silloin verensokeri tasapainottuu ja tällaisia ongelmia ei tule.
- C6H8(OH)6
Useiat karkit sisaltavat sorbitolia, jolla on laksatiivinen vaikutus.
Laxamucil- ulostuslaakekin sisaltaa sorbitolia. - RessiErkki
Mulla on sama juttu. Suklaasta ei tule mitään ongelmia, mutta varsinkin irtokarkkeina myytävät hedelmäkarekin pistävät pierettämään aivan mielettömästi. Sama vaikutus on myös banaanilla ja viinirypäleillä. Jos töissä syön klo 2 banaanin niin neljän maissa viimeistään meinaa perse räjähtää. Ja vatsa on sekaisin. Voisiko olla joku hedelmäsokerijuttu?
Nykyään meikällä on niin, että kun syön päivällä jotain, niin 5-10min myöhemmin saa mennä vessaan ja tavaraa tulee vetenä ulos. Ja ilmaa myös. Ajattelin pitää jotain ruokapäiväkirjaa ja katson että mikä voisi olla syynä. Nyt veikkaan että se on joko a) peruna tai b) ruisleipä.- _tassu_
Irtokarkeissa on niin paljon sokeria ja mitä erilaisimpia lisäaineita jotka eivät sovi ihmiselle, koska ne on teollisesti valmistettuja.. Itse olen yliherkkä yli puolelle lisäaineista ja kun ne jätin pois niin jo alkaa helpottaa..
Tietenkin vehnä- ja maitoallergia mukaan luettuna, tekee elämästä karvan verran hankalaa :D mutta siihen tottuu.. :) - Haittavero
_tassu_ kirjoitti:
Irtokarkeissa on niin paljon sokeria ja mitä erilaisimpia lisäaineita jotka eivät sovi ihmiselle, koska ne on teollisesti valmistettuja.. Itse olen yliherkkä yli puolelle lisäaineista ja kun ne jätin pois niin jo alkaa helpottaa..
Tietenkin vehnä- ja maitoallergia mukaan luettuna, tekee elämästä karvan verran hankalaa :D mutta siihen tottuu.. :)Karkeissa pitäisi olla haittavero. Ne aiheuttavat niin paljon haittaa ja terveysongelmia.
Ihmettelen, että ikinä kukaan niitä syö, mutta ne jotka syö, ne sitten syö järkyttäviä määriä.
Karkkeja syödään keskimäärin 13 kg henkeä kohti vauvasta vaariin. No vauvat pois, ja osa aikuisista ei koskaan syö karkkia. Mitä todellisuudessa karkinsyöjät sitten syövätkään.
Televisiohaastattelussa kävi ilmi, että joissain perheissä yksi koululainen kiskoi karkkia napaansa jopa 70 eurolla kuukaudessa. Mutta siinä kohtaa alkoi huippaamaan, kun eräs äiti laskeskeli, mitä heidän perheessä menee kukaudessa karkkeihin yms. makeisiin.
En tiedä, onko siihen uskomista, mutta perhe oli aika iso, ja summa oli 300 €:n paikkeilla. Haastattelijaakin hirvitti, mutta he olivat hyvätuloisia, joten tuo summa ei muka heidän talouttaan kovin heiluttele.
- Anonyymi
Hier hier!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem682932HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat522230- 221923
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3851440- 661353
Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k301319- 561109
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan201079Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?72977- 47963