En yhtään ihmettele Ranskan presidentti Chiracin kommentteja pääministeri Vanhasesta. Matti Vanhanen ei pysty edes kommunikoimaan EU-maiden johtajien kanssa, sillä hänen kielitaitonsa on erittäin heikko. EU:ssa moni asioiden hoito perustuu henkilökohtaisiin suhteisiin ja esim. Paavo Lipponen pystyy liikkumaan kansainvälisissä piireissä kuin kala vedessä.
EU:ssa ihmetellään mm. sitä, että kokoustauoilla Matti Vanhanen nyhjää omissa oloissaa kun pitäisi ajaa Suomen asiaa.
Suomalaiset yhtyvät täysin Ranskan presidentin kommentteihin.
Eihän Matti Vanhanen ole pääministerikaudellaan tavannut yhtäkään merkittävää valtiojohtajaa.
Chirac sanoi totuuden Vanhasesta
9
240
Vastaukset
- tapaamiset sovittu 20 maan
pääministerin kanssa.
Oleppa hyvä joko sait rauhan?- oikolukutaitoa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000352&posting=22000000009858553
Sitä saa mitä tilaa, demarit ovat mätäpaise.
- de facto
Minusta on mainio asia, että Ranskan presidentti laukoo totuuksia tästä Matti Vanhasesta. Suomen vaikutusvalta on Vanhasen aikana kadonnut totaalisesti. Matti Vanhanen sanoi heti pääministeriksi tultuaan, että EU-politiikka häntä ei kiinnosta. Vanhaselta näyttää jääneen huomaamatta, että EU on koko Suomen kannalta se kaikkein tärkein juttu tällä hetkellä.
Nurkassa nyhjäävä pääministeri ei ole Suomen kansallisten etujen mukainen. Jopa Anneli Jäätteenmäki on moittinut Vanhasen tapaa käyttäytyä EU-huippukokouksissa. - XXXX
kokkarit vaihtanut Chiracin omaksi Suomen presidentti ehdokkaaksi. Siitä vaan äänestämään ja kumartelemaan.
- ...kulkeudu...
...sieltä huussin seinästä ihmisten tietoisuuteen.
- neutraalitarkkailija
Missään ei ole tullut esille sitä, osaako mösjöö Chirac muuta kuin kyökkiranskaansa.
Ranskalaisten kukkoilu ja perusteeton ylimielisyys on vanha vitsi kaikkialla maailmassa.
Itseään suurvaltana pitävä maa, jonka Hitler niisti muutamassa viikossa ja tarvittiin jenkit pelastamaan pulasta. Siitä jäi valtava henkinen trauma, jota kompensoimaan tarvitaan valtava määrä tyhjää puhetta ja perusteetonta ylimielisyyttä.Monet ranskalaiset osaavat vieraita kieliä erinomaisesti, mutta aikoinaan presidentti de Gaulle teki linjauksen, jonka mukaan ranskalaiset puhuvat kansainvälisissä yhteyksissä vain ranskaa. Se on hyvä periaate.
Ranska on kaikin tavoin hieno maa ja se on edelleen suurvalta monessa mielessä. Ranska on myös moderni maa ja tekniikassakin edelläkävijä Euroopassa.
Vietin lomallani tänä kesänä pari viikkoa Normandiassa ja Bretagnessa. Suosittelen lämpimästi muillekin.
Nuo Chiracin kriittiset arviot Matti Vanhasesta osuivat täydellisesti maaliin. Merci Chirac!- ???
Känä kirjoitti:
Monet ranskalaiset osaavat vieraita kieliä erinomaisesti, mutta aikoinaan presidentti de Gaulle teki linjauksen, jonka mukaan ranskalaiset puhuvat kansainvälisissä yhteyksissä vain ranskaa. Se on hyvä periaate.
Ranska on kaikin tavoin hieno maa ja se on edelleen suurvalta monessa mielessä. Ranska on myös moderni maa ja tekniikassakin edelläkävijä Euroopassa.
Vietin lomallani tänä kesänä pari viikkoa Normandiassa ja Bretagnessa. Suosittelen lämpimästi muillekin.
Nuo Chiracin kriittiset arviot Matti Vanhasesta osuivat täydellisesti maaliin. Merci Chirac!Kysypä Yhdysvaltalaisilta tai briteiltä, mitä he ovat mieltä Ranskasta tai erityisesti ranskalaisista.
Pinnallisen kohteliaisuuden jälkeen nousee nopeasti esiin heidän todellinen asenteensa. Se etteivät he voi sietää ranskalaisia tyhjänpuhujia, jotka eivät omin voimin kykene edes itsepuolustukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2387237Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393681Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1162142- 271369
- 321354
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy251308Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3321148Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141972Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23918Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7877