kypsytyksestä taas

aivan uusi akvaarioni on ollut kypsymässä n.10 päivää.nitriitit ja nitraatit tuli vasta pari päivää sitten ja ne on jo korkealla,mutta mitäs nyt?laskeeko ne itestään sit alas päin.vettä ei saa vaihtaa vielä näin alussako??odottelenko vaan vai mitä teen??
1161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kypsymisen seuraaminen

Jos ammoniakkia lisätään aamuisin, voi nitriittiä mittailla vaikkapa iltaisin. Kestää muutaman päivän ennenkuin nitriittiä alkaa muodostua.

Kun nitriittipitoisuus alkaa kohota, alkavat myös nitraattikakteerit lisääntyä. Ne käyttävät nitrittiä ravintonaan ja muuttavat sitä nitraatiksi. Heti kun nitriittia alkaa muodostua,vähennetään ammoniakin annostus puoleen. Nyt siis lisätään 5ml ammoniakkia 200 litraan. Näin jatketaan ammoniakin päivittäistä lisäämistä.

Kun myös nitraattia alkaa muodostua, voidaan ammoniakin annostelua vähentää edelleen vaikkapa 5ml 400 litraan (1-2 ml/100 l). Akvaario on kypsä kun nitriittiä on muodostunut, ja sen määrä on sitten hävinnyt. Bakteerit ovat hapettaneet kaiken muodostuneen nitriitin nitraatiksi. Nitraattia saattaa olla kypsyttämisen loppuvaiheessa olla hyvinkin paljon. Vaihdetaan reilusti vettä, kunnes nitraatin määrä saadaan johonkin 10-20 mg/l.

Ja tuolta lisää... http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/kypsytys.php

Äänestä

Kommentoi aloitusta


monnimanni kirjoitti:

aivan uusi akvaarioni on ollut kypsymässä n.10 päivää.nitriitit ja nitraatit tuli vasta pari päivää sitten ja ne on jo korkealla,mutta mitäs nyt?laskeeko ne itestään sit alas päin.vettä ei saa vaihtaa vielä näin alussako??odottelenko vaan vai mitä teen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu