kielletään muka lyömästä toista? Millä te perusteletta ns. "lyöntikiellon"?
Eikö saisi edes nenään tintata? Edes vähän?
Eikö saisi edes nenään tintata? Edes vähän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikö ole jo kerrottu, että kieltoja ei ole. Ne ovat vain neuvoja.
"Joka tyhmästi vihastuu veljeensä, on jo tappanut"
>>
kielletään muka lyömästä toista? Millä te perusteletta ns. "lyöntikiellon"?
>>
Tässä on selvä Jeesuksen ohje:)
Matteus 5
"39 Mutta minä sanon teille: älkää tehkö pahalle vastarintaa. Jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle vasenkin.
40 Jos joku yrittää oikeutta käymällä viedä sinulta paidan, anna hänelle viittasikin.
41 Jos joku vaatii sinut mukaansa virstan* matkalle, kulje hänen kanssaan kaksi.
42 Anna sille, joka sinulta pyytää, äläkä käännä selkääsi sille, joka haluaa lainata sinulta.
43 "Teille on opetettu: 'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihamiestäsi.
44 Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihamiehiänne ja'' rukoilkaa vainoojienne puolesta"
Älä tapa...pitää sillään kiellon vakivallankäytöstä lähinmäistä kohtaan.
Yksikin nyrkinisku saattaa johtaa kuolemaan...Yksikin tönäisy saattaa aiheuttaa kaatumisen joka johtaa kuolemaan....Väkivaltaan turvautuja tappaa uhrinsa henkisesti...yms.
Mielestäni väkivallankäyttö kielletään Raamatussa selvästi, ja sen käyttö on vastoin Jumalan tahtoa ehdottomasti. Rakasta lähinmäistäsi niinkuin itseäsi, ja tuskin meistä kukaan haluaisi väkivallan uhriksi, emme fyysisenväkivallan emmekä henkisenväkivallan (joka voi olla jopa pahempi kuin fyysinenväkivalta).
Lyötikielto on jokaisella ihmisellä kyllä hyvin perusteltu Raamatulla. Joten ei saa yhtään tintata ei sitten vähääkään!