ARVAUSLEIKKI!

MIKÄ LAHKO KYSEESSÄ?


10 pistettä: Hyväksyy kiharat, muttei värjäämistä


8 pistettä: Hyväksyy kaulakorut, muttei korvakoruja!


6 pistettä: Hyväksyy urheilukisojen seuraamisen paikan päällä, muttei tv:stä!


4 pistettä: Hyväksyy internetin, muttei televisiota!


2 pistettä: Hyväksyy keinohedelmöityksen, muttei ehkäisyä, koska se olisi "Jumalan töihin puuttumista"!


0 pistettä: Tuomitsee kaikki muut ihmiset kadotukseen!
161932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olisko kyseessä mormoonit tai mennoniitat?

Äänestä
  • Ei osunut oikeaan! Kyseessä on joku paljon kotoisampi lahko...

    Äänestä

Jos tarkoitat vanhoillislestadiolaisuutta, niin 6 pisteen vihje sisältää virheen. Urheilukisoja ei saa seurata paikanpäälläkään.

Äänestä

Aika kieroutuneilta noi lahkolaiset kuulostaa. Mutta joukossa tyhmyys tiivistyy ja sisäsiittoisuus on kai tehnyt porukasta enenevissä määrin kapeakatseisia. Sisäänkäntyneissä tiukoissa yhteisöissä on helppo harrastaa manipulointia ja sadistista painostusta.

Äänestä
  • ...ja kun avioliitotkaan ulkopuolisten kanssa eivät ole suotavia,niin näinhän tässä sit käy.

    Ja käytit aivan oikeaa ilmaisua "manipulointi ja sadistinen painostus". Täydellistä henkistä väkivaltaa,koskee varmasti myös muita lahkoja, ei ainoastaan vanh.lestadiolaisia, mutta heistä LIIKAA omakohtaista kokemusta :(

    Äänestä

Kaikkihan tietävät että kyseessä on ilman muuta Jehovan todistajat;b

Äänestä

aika hassua tuo tuomitseminen jos ei ole vl sehän on jumalan ja raamatun vastaista eihän ihmisiä saa tuomita uskonnontakia kaikki uskokoon mihin haluaa.eikös silloin tee syntiä jos tuomitsee???

Äänestä
  • Miten se tapahtui?

    Oon kuullut että Raamatun mukaan He jotka eivät usko ovat tuomittuja ja heille uskovaiset tarjoavat parannusta ei tuomiota.

    Vai oisko kyse siitä että Jumalan sanaan kuuluu kertoa myös siitä mitä seuraa jos ei tee parannusta?

    Kanattais varmasti, jos oot törmännyt ihmisiin jotka puhuvat parannuksesta ja tuomiosta miettiä kahteen kertaan mistä on oikeasti kysymys.

    Äänestä

SCIENTOLOGIT! Ilman muuta! Niillähän on just tollasia ihmeellisiä sääntöjä!

Äänestä

Hyviä arvauksia, mutta kukaan ei vielä osunut oikeaan!


Annan vielä yhden lisävihjeen:

Lahkon pääkallopaikka on Oulussa!

Äänestä
  • Pääkallopaikka?!! Se täytyy olla vapaamuurarit! Jossain ainakin näin vihjailtavan pääkalloihin, kun heistä puhuttiin. Saanko nyt papukaijamerkin?

    T: Tiinaliina

    Äänestä

  • Tiinaliina kirjoitti:

    Pääkallopaikka?!! Se täytyy olla vapaamuurarit! Jossain ainakin näin vihjailtavan pääkalloihin, kun heistä puhuttiin. Saanko nyt papukaijamerkin?

    T: Tiinaliina

    Körtit.
    Lisäyksenä että niillä kioskikirjallisuus ja verhot,taulutkin ovat pannassa.

    Äänestä

Ei ainakaa lestaadiolaiset ku se ei oo lahko!! !! ? =) oiskohan epäuskoiset.

Äänestä

Arvelisin koska esikoisilla ei olla annettu niin paljoa periksi maailmanrakkaudelle, että esim.
korvakorut ja kaulakorut olisivat eri kastissa.
Esikoisilla kaikenlainen maailmallisuus on syntiä oli se sitten kaulakoru/korvakoru tai kiharrus/värjäys. Tässä nähdään selvästi mihin eriseuraisuus johtaa,kun opissa ei ole Jumalan siunausta.

Vanhoillisia ei erota ulkonäön puolesta millään tavalla ns:maailman ihmisistä.

Äänestä
  • 10 pistettä ja papukaijamerkki!

    Mummu saa palkinnoksi valita laivamatkan Tallinnaan tai suviseuroihin! palkinnon voi noutaa Oulusta, Uudeltakadulta!

    Äänestä

  • Oikein meni!!! kirjoitti:

    10 pistettä ja papukaijamerkki!

    Mummu saa palkinnoksi valita laivamatkan Tallinnaan tai suviseuroihin! palkinnon voi noutaa Oulusta, Uudeltakadulta!

    Kyllä lykästi..

    Otan Laivamatkan suviseuroihin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Arvaatko? kirjoitti:

MIKÄ LAHKO KYSEESSÄ?


10 pistettä: Hyväksyy kiharat, muttei värjäämistä


8 pistettä: Hyväksyy kaulakorut, muttei korvakoruja!


6 pistettä: Hyväksyy urheilukisojen seuraamisen paikan päällä, muttei tv:stä!


4 pistettä: Hyväksyy internetin, muttei televisiota!


2 pistettä: Hyväksyy keinohedelmöityksen, muttei ehkäisyä, koska se olisi "Jumalan töihin puuttumista"!


0 pistettä: Tuomitsee kaikki muut ihmiset kadotukseen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu