Kuvataide opettajaksi?

Eli tahtoisin kuvataideopettajaksi, mistä pitäisi lähteä liikenteeseen? Mihin hakea seuraavassa yhteishaussa? Olen lopettanut juuri peruskoulun ja käyn kauppaoppilaitosta mutta olen ajatellut perua sen.
2319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

TAIK:ista valmistuvat viralliset kuvaamataidon opettajat... Mutta jos pyrit yliopistoon ensin, vaikkapa luokanopettajankoulutukseen niin siellä voi voi valita sitten mihin erikoistuu....

Äänestä

Sinun kannattaisi käydä lukio, jos haaveilet kuvaamataidon opettajan ammatista. Ja sen jälkeen hakea yliopistoon, joko Aineenopettaja linjalle tai luokanopettajalinjalle tai sitten TAIK:kiin.. 15-16v sun on aivan turha haaveilla mistään opettajan ammatista, kun et ole käynyt vielä edes toiseen asteen koulutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hmmmm? kirjoitti:

Eli tahtoisin kuvataideopettajaksi, mistä pitäisi lähteä liikenteeseen? Mihin hakea seuraavassa yhteishaussa? Olen lopettanut juuri peruskoulun ja käyn kauppaoppilaitosta mutta olen ajatellut perua sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu