Sanokaas mulle missä vika kun mun mese puhaltaa kuumaa aina välillä vaikka lämmön säädin on kylmällä?kun säädintä pyörittelee"ees taas" niin vika korjaantuu mutta vain hetkeksi!!kohta taas kuumaa toiselta puolelta.Lämmönsäätö paneeli vaihdettu samoin vesiventtiili.Missä helvetissä vika voi olla?????
MB-E250D-vm-95 lämmityslaite
Veli
71036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Elikkä oletko vaihtanut nämä? Saattavat olla jumissa, koita kopauttaa esim ruuvarin varrella hellästi pari kertaa..... vaativat todennäköisesti putsauksen..
tässä jonkun yksityisen hieno saitti:
http://kotisivu.mtv3.fi/mb250td/mb-kori.html
Katso kohta "lämmitys".
Minkälaisissa tilanteissa puhaltaa kuumaa?
Ehkä kannattaa olla hetken säätelemättä "ees taas", niin systeemikin pysyy perässä. Onko vaihdettu paneeli uusi vai käytetty, samoin venttiili?
molemmat on uudet,lämmönsäätö paneeli sekä venttiili,aivan tuliterä priimat!
Kuumaa alkaa puhaltamaan aivan yhtääkkiä kesken ajon,esim.puolen tunnin ajon jälkeen,joskus menee päiviä että toimii ihan ok,joskus puhaltaa kuumaa monta kertaa päivässä
Vaikuttaisi, että edelläkin mainittuihin pässinkiveksiin tuo liittyisi. Toisaalta vaikka paneeli on uusi, voisi siinä olla trimmeripotentiometrien liitokset murtuneet. Mutta kokeile kopautella pässikivekset siitä akun edestä tai parempi jos viitsit ne putsata.
Ei kai uusia tarvitse heti alkaa putsaamaan. Eri asia on sitten, jos venttiilit eivät toimi, jos nesteen mukana olisi mennyt sinne jotain roskaa. Mutta normaalistihan venttiilit ovat kiinni, kun lämmintä ei tarvita. Ja avautumiseen ne tarvitsevat jonkin ohjauksen, jota tuskin näin lämpimillä tulee mistään. Eikä mahdollinen vesipuolella oleva roskakaan kai sellaista voi aiheuttaa.
Seuraavaksi voisi olla arvauksena, että sähköjohdoissa tai liittimissä olisi jotain häikkää. Eikös ne venttiilit avaudu ilman sähköä ja sulkeudu sähköllä?
Veikkaan,että jos palikat on uudet, niin joku niitä sekottaa...siinä panelintakana on lämppärikotelossa termarit ja taitaa olla kattovalossakin joku "haistelija"
Mitaa myös ne närhenmunat akun luota, saako ne ohjausta viileäasetuksilla? testaa myös ne,ohjaamalla suoraan liittimestä laittamalla 12V. Muistaakseni miinus keskelle ja 12V reunaan,valiten,kumpaa testaa...
kiitoksia hyvistä ja asiantuntevista neuvoista kaikille vastanneille.Ongelmaa tutkitaan,tosin nyt se on toiminut pitkän aikaa aivan niin kuin pitääkin,mutta tutkin asiaa ja varsinkin heti kun vika seuraavan kerran ilmenee.