Saadun tiedon mukaan Suomen skapparijoukkue (1 majuri johtajana 3 opistoupseeriyliluutnanttia partiomiehinä) pärjäsi hienosti Virossa lauantaina päättyneissä kansainvälisissä kaukopartiokilpailuissa. Tämä joukkue oli paras ulkomaalaisjoukkue ja tuli neljänneksi kolmen virolaisjoukkueen jälkeen. Joukkue oli Pohjois-Karjalan Prikaatista Joensuusta.
Suhteessa vielä paremmin pärjäsi Suomen reserviläisjoukkue. Siinä kilpaili kolme koulun rehtoria Joensuusta yksi opettaja. Olivat yliluutnantteja res. Sijoitus taisi olla 10. tietämissä kaikkiaan 27 joukkueesta, joiden jäsenet olivat yleensä ammattisotilaiden huippua. Rehtorit voittivat muuten mm. 2 Kiinan Kansanarmeijan joukkuetta, USA:n joukkueen, saksalaiset ammattisotilaat, belgialaiset jne jne.
Hyvä Suomi ja Sinibaretit, jotka NATOeverstin johdolla hoitivat tuomaritehtävät tässä ehkäpä maailman kovimmassa partiokilpailussa.
Suomi pärjäsi Ernassa
12
1534
Vastaukset 12
- leppoisa luutnantti
"Sijoitus taisi olla 10. tietämissä kaikkiaan 27 joukkueesta, joiden jäsenet olivat yleensä ammattisotilaiden huippua. Rehtorit voittivat muuten mm. 2 Kiinan Kansanarmeijan joukkuetta, USA:n joukkueen, saksalaiset ammattisotilaat, belgialaiset jne jne. "
Ainakaan kisojen sivuston
mukaan tuo sijoitus ei ihan pidä paikkaansa. Reserviläisjoukkue (SOOME 2) löytyy sijalta 16. Kiinalaisten partiot ovat järjestään olleet kovaa porukkaa, ja olivat tässä kisassa kyllä suomalaisreserviläisiä edellä.
Loistava suoritus joka tapauksessa. Kisa ei ole mikään läpihuutojuttu. Ja keskusteluaiheeseen liittyen, suomalaisilta sinibareteilta todella upeaa työtä. Näytti olevan tänä vuonna ruotsalaisiakin sinibaretteja hommissa.
t. ERNA-kilpailija evp- Kymenlaakson Antti
Mites tuohon Ernaan pääsis mukaan. Kolme kertaa etelässä ollut Kymenlaakson Antti ihmettelee.
- leppoisa ltn
Kymenlaakson Antti kirjoitti:
Mites tuohon Ernaan pääsis mukaan. Kolme kertaa etelässä ollut Kymenlaakson Antti ihmettelee.
Jos meinaat siis tuomarihommiin - nämä sinibarettien omat järjestöt osaavat varmasti ohjata sinut eteenpäin oikeiden ihmisten puheille. Itse kun en ole sinibaretti, niin en yhteyksiä tarkemmin tunne.
Kilpailemaan pääsy on sitten asia erikseen, ERNA-organisaatio Virossa päättää siitä, montako joukkuetta kustakin maasta hyväksytään jne. Suomesta on viime vuosina näyttänyt pääsevän mukaan kaksi joukkuetta, yksi PV:n henkilökunnasta koottu ja yksi reserviläisten. - Kelpo Kapteeni
Yes! Olit oikeassa. Tarkistamattomat tietoni perustuivat virolaisen naisystäväni puhelinsoittoon. Joka tapauksessa hieno suomalaisten kokonaissuoritus. Ymmärtävätköhän nuo Pohjois-Karjalan päättäjät, miten hyvä tuo suoritus olikaan?
- RTL
Kelpo Kapteeni kirjoitti:
Yes! Olit oikeassa. Tarkistamattomat tietoni perustuivat virolaisen naisystäväni puhelinsoittoon. Joka tapauksessa hieno suomalaisten kokonaissuoritus. Ymmärtävätköhän nuo Pohjois-Karjalan päättäjät, miten hyvä tuo suoritus olikaan?
Katsoin ton Erna Assault videon ja ihmettelin mikä oli sen "rantautumisen" tarkoitus? Omiin silmiin aikasta retkeilyn ja paukuttelun yhdistelmää. T: Rannjk 7-kurssi/ Törnin kisan kävijä.
- Kelpo Kapteeni
RTL kirjoitti:
Katsoin ton Erna Assault videon ja ihmettelin mikä oli sen "rantautumisen" tarkoitus? Omiin silmiin aikasta retkeilyn ja paukuttelun yhdistelmää. T: Rannjk 7-kurssi/ Törnin kisan kävijä.
Erna-kilpailun juuret ovat vuodessa 1941, jolloin Suomessa koulutettuja virolaisia sotilaita lähetettiin silloin Neuvostoliiton miehittämään Viroon ja venäläisten selustaan. Erna-partio siirrettiin pikamoottoreilla Kalgan lahdelle, jossa se rantautui. Myöhemmin partion vahvuutta lisättiin laskuvarjupudotuksella. Partio toimi tehokkaasti venäläisten selustassa, auttaen eteneviä saksalaisjoukkoja.
Rantautuminen samaan paikkaan, mutta nyt kumiveneillä, on alkuperäisen tapahtuman symbooli.
Omien taistelusukeltajiemme kouluttajista muodostettu kilpailupartio ei pärjännyt aikanaan kovin hääppöisesti Ernassa. Merivoimien vuoro on ensi vuonna ja sinne lähetetään sekä skapparijoukkue että reserviläisjoukkue.
Jos osallistuminen kiinnostaa, kannattaa ehkä soittaa Merivoimien esikunnan liikuntakasvatusupseerille ja kysyä kuvioita.
- V-ups
Voisinko pyytää herroja kaukopartiolaisia kirjoittamaan juttu Ernasta?
http://fi.wikipedia.org/w/index.php?title=Erna&action=edit- Kelpo Kapteeni
Tehty on! Tiivistelmä Wikipediassa. Kiitos.
- Ville-vaitteri
Hyvä Helsingin sinibaretit. Mutta entisiä rauhanturvaajia pitäisi ernaporukoissa olla enemmän. Nyt näyttää kaikennäköisiä tärähtäneitä turvamiesramboja ja pätemisentarpeisia korpraalinjämillä olevia vakseja päässeen pesimään porukkaan ilman rauhanturvaajakokemusta.
Eipä näistä taida olla kummoista hyötyä ernalle.
Kyllä miehitystä piisaa rauhanturvaajista. Kenen heikkoa itsetuntöa pönkitetään roikuttamalla mukana näitä pösilöitä?- leimallisesti..
...jokin rauhanturvaajatapahtuma? Ei sen puoleen, ei noita "pösilöitä" tarvitsisi kyllä päästää lähellekään mitään sotilastapahtumaa, tai muutenkaan aseiden lähelle.
- Myös sinibaretti...
Ihmettelenpä vaan, että kuin kummassa supailemalla muuttuu paremmaksi kaukopartiomieheksi kuin oikealla koulutuksella? Jos nyt totta puhutaan, niin sinibaretti ei ole vielä kovinkaan kummoinen sotilas verrattuna suomen valiojoukkoihin. Huonoinkin raivaussukeltaja hakkaa sinibaretit mennen tullen. Me sinibaretit kun olemme harrastelijoita ja supaukkoja. Tietenkään edes sinibaretteja ei kannata verrata jenkkien nukkepoikiin, joita en sotaan päästäisi.
- Lerppa-Reiska
Myös sinibaretti... kirjoitti:
Ihmettelenpä vaan, että kuin kummassa supailemalla muuttuu paremmaksi kaukopartiomieheksi kuin oikealla koulutuksella? Jos nyt totta puhutaan, niin sinibaretti ei ole vielä kovinkaan kummoinen sotilas verrattuna suomen valiojoukkoihin. Huonoinkin raivaussukeltaja hakkaa sinibaretit mennen tullen. Me sinibaretit kun olemme harrastelijoita ja supaukkoja. Tietenkään edes sinibaretteja ei kannata verrata jenkkien nukkepoikiin, joita en sotaan päästäisi.
Ymmärsit väärin. Eivät sinibaretit kilpaile Ernassa. Siellä on rastituomarin tehtävissä joukko kokeneita YK-sotilaita Pohjoismaista.
HelSb organisoi asian.
Kansainvälisestä militäärikokemuksesta on toki hyötyä. Amerikkalaoinen eversti on muuten kilpailujen ylin tuomari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si84822On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43682Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12658- 50599
- 65581
- 77524
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl49451- 31439
- 42404
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14389Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120378Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29369Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18362- 52358
- 56347
- 26346
- 59343
Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?
Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h119343Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89328