Tirmon saaristokeskus

JoPe

Tulihan käytyä. Kaksi kertaa. Ensimmäinen ja viimeinen. Olen kuullut Tirmosta tarinoita ja kehuja, onhan se Loviisan mennessä keskeisellä paikalla ja sijaitsee vilkkaan lossiyhteyden vieressä. Itsekin olin käynyt siellä viimeksi n. 15 vuotta sitten, joten ajattelin pistäytyä katsomassa mitä sinne seudulle kuuluu nykyisin.
Kokemus ei ollut mieluinen.
Bensamittari imaisi rahat, mutta bensaa ei tullut pisarakaan. Sain kauppiaan maanittelujen jälkeen käymään rantaan jossa hän totesi bensan olevan loppu, kun oli ollut ne Kotkan meripäivätkin. Jatkoimme matkaa setelin takaisin saatuamme. Parin päivän päästä palatessamme Tirmoon, bensamittarissa oli sentään lappu: loppu - slut, mutta polttoaineesta ei ollut tietoakaan. Kaupassa on näköä ja kokoa ja "saaristokeskuksen" kyltti antaa odottaa jotain ihan muuta kuin mitä sisältä löytyy. Tyhjiä juomatölkkejä ei oteta vastaan, hyllyt huutavat tyhjyyttään, henkilökunta on kuin hidastetusta elokuvasta. Tilaa ja neliöitä kaupassa kyllä on, mutta missä on kaikki tavara? Kylmiä juomia oli turha etsiä, korit makasivat lämpöisellä lattialla. Ravintola tietysti vetää jengiä ja keskioluellahan katetta tulee. Se on kuitenkin laiha lohtu silloin, kun tarvitsee veneeseen polttoainetta ja täydentää elintarvikkeita. Saaristokaupoissa on yleensä pienet valikoimat, mutta poikkeuksiakin löytyy. Tirmo ei näköjään halua olla sellainen positiivisessa mielessä. Väylän varrelta Porvooseen päin löytyi Benita's Cafe, josta sai polttoainetta pieneltä perusbensikseltä, joten matka jatkui. Onko Tirmossa lompsa tyhjä ison rakennusurakan jäljiltä? Palvelutyyli (=tyylittömyys) on ilmeisesti perinteistä, sillä nyttemmin olen kuullut tarinoita jo vuosia jatkuneesta löysäilystä asiakkaiden suhteen. Elämä on valintoja täynnä. Kauppias on valinnut oman tyylinsä, minä valitsen saaristokauppani. Tirmo ei ole listalla.

12

7053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janne

      potkurin muutama vuosi takaperin,vene vast.kuin Tiiskeri 750 eli ei mikään troolari.Kauppias myönsi että varoitus olisi pitänyt olla poikkeuksellisesta mataluudesta ja riitelyn jälkeen uhosi korvaavansa vahingon.Eipä ole korvausta kuulunut...

      • Bulver

        Vuosia sitten olin Beikku 2155 ja hiukan isommalla porukalla liikkeellä. Ihmettelimme että mitä h..lvettiä koneseen tuli tankkauksen jälkeen kun aina sammui kun heitti pykälän silmään. Pienen pähkäilyn jälkeen huomasimme että pohjassahan tuo vetolaite on ja tukevasti. No mitään ei päässyt poksahtamaan onneksi.


      • JoPe

        Bensikseltä (tai eihän se mikään bensis ole, siinä vain säilytetään laiturilla bensaletkuja!) lähtiessä kaiku käväisi pikaisesti 90 cm:ssä, joten nostin huiskaa lisää pintaan. Jotenkin tuli fiilis, että tässä saattaisi hyvinkin kolahtaa, onneksi ei käynyt kuitenkaan mitään. En ole hämmästynyt, jos jollain on kolahtanut. Jos on vahingot luvattu korvata, pitäisi pysyä sanojensa takana. Mikset ole palannut asiaan ja vaatinut kauppiasta tilille?


    • Surkea

      Välttäkää tankkaamista Tirmon Saaristokeskuksessa. Automaatti ei hyväksynyt korttia, eikä seteleitä. Eri seteleillä kokeillessa kone imi pari viiskymppistä, mahdollisesti kolme. Pitkän odottelun ja muistuttelun jälkeen omistaja palautti kuukauden kuluttua 50 euroa, koska "enempää ei ollut". En tuollaista kusetusta ole missään nähnyt. On katteet kohdallaan tuolla toiminnalla. Vihjaili meidän keksineen omasta päästä tuon homman. Vien ihan periaatteen vuoksi asian finaaliin, koska oli onneksi kaveri todistamassa.

      • Benitaksenbensistä

        Tuttua hommaa joten kandee käyttää "Benitaksen bensistä.


      • Olen yleensä kesäisin 2-3 kertaa hakenut polttoainetta Tirmosta ilman ongelmia, paitsi kerran siellä ei ollut dieseliä saatavana. Ainoa hassu piirre on sen automaatin hitaus korttivarmistuksessa, syynä lienee yksinkertaisesti hidas yhteys. Ollaan vitsailtu, että kaupan kassatyttö lähtee fillarilla hakemaan Porvoosta varmistuksen :)


    • nimimuuttui

      Ju, ei ole 12 vuodessa Tirmon toiminta yhtään parantunut. Benitaksen huoltoasemaa siis itsekin käytän.

    • Veneellä

      Onkos kenelläkään kokemusta kaupasta, löytyykö tänä vuonna ihan perustarpeita hyllyistä?
      Mikähän on kaupan nimi?

      Josko voisi tankata ruokapuolta ohikulkumatkalla.

    • Bensistä

      Bensis on aina rikki Tirmossa ja Emäsalon Gulfilla, sama tilanne jo vuosia joten älkää laskeko tankkaustanne näiden varaan. Kabböle ja Porvoon Hamari taas ovat luotettavia. Benitas Cafe Tirmon vieressä kuulemma on myös luotettava bensis.

    • Arcus28FB

      Viime kesänä päätettiin tankata siinä. Väärä päätös. Matalaa kun ranta sortunut automaatin edessä. Sitten ei yhtään pollaria tms johon kiinnität köydet. VEDIN KÖYDET BENSAMITTARIN YMPÄRI. Kauppahan oli kiinni keskellä kauneinta kesää, en pysähdy toiste. Poistakaa paikka kartoistanne.

      • Onhan se kauppa kesäisin auki joka päivä. Milloinkahan muka olet käynyt, syyskuussako?

        Polttoainelaiturin tilanteesta en tiedä, vuosiin en ole kokeillut.


      • 10-14 kirjoitti:

        Onhan se kauppa kesäisin auki joka päivä. Milloinkahan muka olet käynyt, syyskuussako?

        Polttoainelaiturin tilanteesta en tiedä, vuosiin en ole kokeillut.

        Sellainen täsmennys, että polttoainetta olen kyllä joka kesä siitä hakenut, mutta kanistereihin. Omaa venettä en ole laiturin viereen tuonut kai kymmeneen vuoteen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2181
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1430
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1386
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1245
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      958
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      162
      838
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      742
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      736
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe