Vinkkejä kaipailisin eri koiraroduista! Olemme siis jo jonkin aikaa harkinneet koiran hankkimista ja ottaneet selvää eri koiraroduista mutta tuntuu että vielä ei olla löydetty sitä "omaa" rotua. Taloudessamme asuu itseni ja vaimoni lisäksi 4-v. lapsi ja asumme tällä hetkellä kerrostaloasunnossa taajamassa ( 1-2 vuoden päästä mahd.rivitalossa). Olisi myös kiva jos koira olisi niin sanotusti "koiran kokoinen", eikä mikään ihan pikkuruinen. Olisi myös toivottavaa että olisi ns.maastokelpoinen, eli pärjäisi toisinaan päivän tai pari metsässä sekä kesällä että talvella, mutta tulisi toimeen arkisin esim. muutamalla "puunmerkkaus" käynnillä sekä yhdellä 1-3 km lenkillä. Koiran pitäisi myös pärjätä arkisin 6-7 tuntia yksikseen kotosalla. Kiitokset jo etukäteen vinkeistä!
APUA kaivataan..
eri roduista!
7718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja yksi kilometrin lenkki ei riitä yhdellekkään koiran kokoiselle koiralle. Paljon lisää aikaa ja ulkoilua, niin voin tarjotakin sinulle jotakin esimerkkiä.
Aloittaja mainitsi 1-3km lenkin. Sinun piti tietysti valita tuo minimimatka että saisit moralisoida. Mikä olisi tarpeellinen aika- ja matkamäärä, joka riittäisi sinulle ja sitten alentuisit antamaan päteviä neuvojasi?
Tämä täällä palstalla on juuri vikana. Nämä vakiokirjoittajatkin lukevat kirjoituksia kuin piru Raamattua, ainoana motiivina saada kitistä ja korottaa itseään.
kerran päivässä ei riitä yhdellekään koiran kokoiselle koiralle. Oletko nyt tyytyväinen?
Yhdyn tuohon samaan muidenkin vastaajien kanssa, tuo lenkkien määrä/pituus ei riitä, mutta tässä on tllänen suuntaa-antava koirarodun valinta testi:
http://www.interrogatum.com/cgi-bin/fun/kintro.pl
Jos on tarkoitus hankkia "koiran kokoinen" koira, niin todellakin harvoille varsinkaan nuorena riittää kilometrin piipahdus ulkona. Sen sijaan ei ole väliä, mihin aikaan päivästä pitempi lenkki tai muu aktiviteetti on ohjelmassa. Omat koirani ovat tottuneet siihen, että aamulla todellakin vain piipahdetaan ulkona, samoin iltamyöhällä, mutta siinä välissä on sitten se kunnon lenkitys. Ja työpäivän ajan ne ovat yksinään tai siis toistensa seurassa.
Lapinkoiraa ehdottaisin, vaikka en henkilökohtaisesti rotua tunnekaan muuten kuin koiratuttujen kautta.
osuva testi! Huvikseni kokeilin mitähän se ehdottaisi ja kuinkas kävikään...!?!
Vastailin kysymyksiin parhaiten vastaavilla vaihtoehdoilla ja masiina kehotti hankkimaan lisää tietoa rodusta, jonka edustaja tossa parhaillaan köllöttelee vieressä! :)
mutta kun meillä on noita kääpiökoiria ja nekin tarvitsevat enemmän liikuntaa kuin sinä ehdotit. Eli meillä mennään vähintään kolme kertaa päivässä 2,5-5 km lenkit aikuisten koirien kanssa. Jos fuskaamme niissä koirat osoittavat sen monin tavoin. Isompi lemmikki tarvitsee vähintäin saman kilometrin määrän ja mieluimmin enemmän.