Olemme ajatelleet seuraavaa lomareissua romaniaan. Bulgarian sunny beachillä käyty justiinsa.
Kertokaa kumpi( mamaia vai neptun) olis parempi paikka kahdelle lapsiperheelle, molemmissa kolme lasta joiden iät 5-13 välillä.
Ja jos jollakin on kokemuksia sekä bulgariasta että romaniasta niin mielipiteet ovat tervetulleita.
Kertokaa myös hintatasosta yms.
Kerro rehellinen mielipiteesi!
10
2560
Vastaukset
- kika
Elikä toivoisin niiltä bulgarian ja romanian kävijöiltä vertailuja, plussia ja miinuksia jne... :)
- Hanna
Selaapa aikaisempia keskusteluja tältä samaiselta palstalta, niin löydät viestin , jossa on vertailtu näitä kahta paikkaa:)
- jemmu
Minä suosittelisin ehkä ennemmin Neptunia tai Venusta, joka on aivan Neptunin vieressä. Itse olin Venuksessa, ja viihdyimme siellä hyvin. Paikka on pieni ja rauhallinen. Mamaia taas vaikutti ainakin minun makuuni liiankin täyteen ahdetulta, mitä nyt sitä parissa päivässä ehdin nähdä.
- Sergiu
En lähtisi vertaamaan slaavilaista (Bulgaria) ja latinalaista (Romania) kulttuuria keskenään edes rantakohteissa.
Romaniassa lapsiystävällisempi on perhekeskeinen Neptun - siis jos vertaat Mamaiaan, jossa biletys on rankempaa.
Sergiu- molemmat
romania ja bulgaria.
olen molemmissa käynyt. ei juuri eroa.
länsi-eurooppalaiselta kulmalta katsottuna.
- vbn
Molemmissa käyneenä (Sunny Beach 2003 ja Mamaia 2005) valitsisin Bulgarian. Palvelutaso on siellä korkeampi ja turisti saa paremman kohtelun. Mamaialla on niin paljon oman maan kansalaisia lomalla ja Constantasta käymässä, että vieraisiin ei riitä mielenkiintoa ansaintamielessäkään.
Mustan meren ranta on samanlainen kummassakin paikassa, lapsiystävällinen ja matala hiekkaranta, mutta Mamaialla kasvoi pohjassa enemmän levää. Se ei tosin tuntunut jalkapohjien alla mutta näytti hiukkasen epämiellyttävältä.
Ei Mamaiakaan ole huono paikka, mutta kehotan valitsemaan yhtä tähteä korkeamman luokituksen hotellille.
Ne torakan (?) näköiset koppakuoriaiset olivat myös inhottavia. Niitä tuli illalla parveke täyteen, aamulla ne tosin olivat häipyneet. Ovea ei voinut pitää yöllä auki.
Baarien ja diskojen 24/7 hirvittävän melun takia ei parvekkeen ovea viitsinyt muutenkaan pitää auki. Jos olet herkkäuninen etkä välitä kuunnella teknon, latinalaisrytmien ja paikallisen ulinan muodostamaa meluseinää aamukuuteen, niin ota vakavasti esitteiden maininta "musiikki SAATTAA häiritä". Se ei ollut vain meteliä, se oli jotakin infernaalista. Ensimmäisinä öinä minut pelasti hermoromahdukselta vain korvatulpat.- kika
Näillä näkymin siis neptuniin. Kroatiakin olis yks vaihtoehto..hmm.. vaikeeta. Täytyy vaan jatkaa lukemista ja miettiä mihin lähtis: Mutta kiitos kaikille vastauksista, lisääkin saa laittaa! =)
- been there
Hei!
Bulgariassa en ole käynyt, eikä suoraan sanottuna huvittaisikaan...Jos haluaa vielä nähdä jotain aitoa ja länsimaalaisten turistien turmelematonta, Romaniaan vielä kun ehtii...
Mamaia on mielestäni loistava juuri lapsiperheellekin. Upeat rannat, mahtava (!!!) vesipuisto, edullinen tivoli ja rantakadulla kulkeva minijuna viihdyttävät varmasti koko perhettä. Lisäksi Mamaian yllä kulkeva gondoli on sekin elämys perheen pienimmille. Joten Mamaiassa ei ainakaan ole tekemisen puutetta, toisin voi olla laita Neptunissa. Tosin jos haluaa vain maata hotellin altaalla, sittenhän se on sama missä lomansa viettää...
Ja paikalliset turistit ovat todella tervetullut lisä, jos haluaa lomallaan olla tekemisissä muiden kuin suomalaisten kanssa...ei muuta kuin rohkeasti Mamaiaan ja nauttimaan mahtavasta lomasta!- kika
Kiitos, kyllä mä oon kanssa kuitenkin kääntyny ton mamaijan puoleen. kiitos vastauksesta!
- junttimaisuutta
"Mamaia been threre":n teksti:
"Bulgariassa en ole käynyt, eikä suoraan sanoen huvittaisikaan",
Mielipide on, vaikka maasta ei ole mitään kokemuksia !
Mutta olet oikeassa, olen käynyt molemmissa ja Romaniassa on sitä aitoa ja turmelematonta vielä enemmän: nimittäin monta miljoonaa aitoa mannea enemmän, joita rehellisyys ei ole päässyt turmelemaan !
Turistipaikat ovat korkeatasoisempia ja viihtyisämpiä Bulgariassa, samoin ruoka parempaa, muuten ovat nämä kaksi maata melkein kuin "kaksi marjaa".
Ei mitään "mesimarjoja", mutta mielenkiintoisia tavallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956694Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096430SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614731Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913654Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963591Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663462Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103302Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03020Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31845Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161439